Królewskie Rezydencje: Pałac Buckingham

Zdjęcie prywatne (Agnieszka)


Pałac Buckingham - oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów. Zbudowany w 1705 roku, a od 1761 roku własność prywatna króla Jerzego III. Wielokrotnie rozbudowany, dopiero w 1837 roku został oficjalną siedzibą monarchów. 
Kiedy na tronie zasiadł Jerzy IV postanowił zmienić cały budynek, dlatego zatrudnił architekta Johna Nash, którego pomysły kosztowały duży majątek. Dobudowano nowe skrzydła i łuk triumfalny, ale kiedy budżet przekroczył pół miliona funtów pan Nash został zwolniony. Dopiero Edward Blore jako kolejny projektant dokończył przebudowę pałacu.


,,Buckingham House" / www.wikimedia.org
1837 rok / www.wikimedia.org

W pałacu jako pierwsza monarchini zaczęła mieszkać królowa Wiktoria. Mimo imponującego wyglądu budynku postanowiła zrobić z niego rezydencję do mieszkania, a nie tylko do oglądania.
Część pokoi nie miała dobrej wentylacji (unosił się nieprzyjemny zapach), a kominki dymiły tak bardzo, że wolano je ugaszać co doprowadziło do wielkiego chłodu w całym budynku. Wszystkimi ,,niedociągnięciami" postanowił zająć się książę Albert. Wiktoria zdecydowała się także rozbudować pałac ze względu na rodzinę i obsługę dworu na którą nie było wystarczająco miejsca. To dzięki niej rodzina królewska może wyjść na słynny balkon pałacu podczas ważnych uroczystości :)


Tył pałacu, zdjęcie prywatne (Agnieszka)
Pomnik Wiktorii, zdjęcie prywatne (Agnieszka)

W 1913 roku wzniesiono pomnik królowej Wiktorii, który znajduje się na przeciwko bramy głównej pałacu. Podobno gdy król Jerzy V zobaczył to dzieło od razu nadał Thomasowi Brock'owi tytuł szlachecki.
Obecnie pałac ma 19 sal reprezentacyjnych, 52 pokojów sypialnych, 78 łazienek, 188 pokoi dla obsługi oraz 92 dla biura. Wbrew pozorom obsługa pałacu twierdzi, że nie da się w nim pogubić.
Wszystkie ważne uroczystości, przyjęcia, inwestytury i prywatne audiencje odbywają się właśnie w pałacu. Najbardziej znana jest sala tronowa w której od lat robi się oficjalne zdjęcia ślubne, podobnie jak w sala balowa, w której zawsze odbywają się uroczyste bankiety.
Pałac można zwiedzać co roku w sierpniu i wrześniu, kiedy królowa przebywa na wakacjach w Szkocji. Byłam, widziałam i wszystkim polecam! :-)

Brak komentarzy