Recenzja: ,,Prawdziwa Królowa" - Andrew Marr.

Foto: wyd. Marginesy

,,Od dzieciństwa wiedziała, że zasiądzie na tronie. W czasie wojny została kierowcą i mechanikiem i dosłużyła się stopnia kapitana. Jako dwudziestojednolatka, ku niezadowoleniu rodziców, wyszła za mąż za ubogiego kuzyna, księcia Filipa, urodziła dwójkę dzieci, a w wieku 27 lat wstąpiła na tron. I jest obecnie najstarszym w historii brytyjskim monarchą. Nie zamierza abdykować, kocha swoje obowiązki i bycie królową.

Choć nie ma realnego wpływu na rządy, jest uważnie słuchanym doradcą kolejnych premierów, symbolem ciągłości i jedności Wspólnoty Brytyjskiej. Mimo że utrzymanie tronu kosztuje poddanych 40 milionów funtów rocznie, cieszy się szacunkiem i sympatią. Ogromna większość Brytyjczyków z przekonaniem śpiewa hymn: „Boże chroń królową”.

Elżbieta II stroni od wywiadów, pilnie strzeże swojej prywatności. Tylko tak rzetelny dziennikarz i wytrawny komentator polityczny jak Andrew Marr mógł napisać równie precyzyjną faktograficznie, analityczną politycznie i wyjątkowo ciekawą opowieść o swojej prawdziwej królowej.

O jej życiu opowiada serial The Crown emitowany w Netflixie, który otrzymał dwa Złote Globy, w tym statuetkę dla odtwórczyni głównej roli."

(www.marginesy.com.pl)

Początek książki opowiada historię rodziny Windsorów, a zwłaszcza o rodzicach monarchini (królu Jerzym VI i Królowej Matce) oraz o jej dziadku królu Jerzym V. Opisując ich rodzinne relacje, autor skupia się także na polityce w Zjednoczonym Królestwie, co pomaga zrozumieć, dlaczego przyszła królowa podejmowała takie, a nie inne decyzje.

Następnie dowiadujemy się jak wyglądało dzieciństwo Elżbiety, jej edukacja oraz relacje z rodziną i nianią. Nie zabrakło oczywiście wątku księcia Filipa, ich początków małżeństwa i rodzinnych sporów, które królowa musiała przejść aby móc być ze swoim ukochanym. Autor opowiada także o dzieciach monarchini, ich nieudanych związkach, a zwłaszcza o licznych skandalach, które chętnie opisywały wszystkie media.

Obszerną część książki stanowią opisy relacji królowej z premierami Wielkiej Brytanii. Jako, że było ich bardzo wielu, to przyznam szczerze trochę mnie to nudziło. Nie przepadam za czytaniem historii rządów UK, ale z drugiej strony, bez tego trudno byłoby zrozumieć postępowanie królowej w tamtych latach panowania. Autor w ciekawy sposób wyjaśnia jak bardzo ważne dla premierów były spotkania z monarchinią, która przecież nie może nikomu okazać po czyjej jest stronie.  

,,Stają na głowie, żeby tego nie opuścić. To bezpieczna przestrzeń, w której premierzy i suweren mogą się spotkać, odbyć najdziwniejsze rozmowy, jakich moim zdaniem nie mogliby odbyć z nikim innym w kraju... Powiedzmy, że wychodzą stamtąd lepsi, niż weszli".

Marr przytoczył także kilka ciekawych cytatów, które pokazują jak Elżbieta radzi sobie z niewygodnymi tematami rozmów, które dotyczą np. polityki:

,,To bardzo interesujące panie prezydencie. Jestem pewna, że minister spraw zagranicznych bardzo chętnie z panem o tym porozmawia.   
Temat odsunięty, rozmówca przerzucony na inną linię".

www.thesun.co.uk

 Andrew Marr bardzo ciekawie opisuje obowiązki królowej, jej ogromną odpowiedzialnć i dążenie do stabilności monarchii. Jednocześnie pomaga zrozumieć jak ważna jest jej rola, która uważana przez większość tylko za reprezentacyjną, w praktyce wymaga od niej pełnego poświęcenia i ukrywania swojej prawdziwej osobowości. Autor pokazuje, że Elżbieta II to pewna siebie kobieta, z dystansem, ale i z niezłym poczuciem humoru. Wie kiedy należy zachować milczenie oraz jak sprawnie i szybko urwać nudną rozmowę. 

,,Prawdziwa Królowa" to bardzo obszerna, pełna ciekawostek i faktów biografia królowej Elżbiety II. To ogromna dawka informacji, która pochłania czytelnika dość szybko, pokazując rzeczywiście prawdziwe oblicze Elżbiety jako córki, żony, matki, babci i przede wszystkim królowej. W środku znajduje się wiele pięknych zdjęć (oficjalnych jak i tych mniej znanych), które bardzo ładnym dopełnieniem każdego rozdziału. 

Całą biografię przeczytałam dość szybko, a większość informacji była już oczywiście dla mnie znana. Mimo to, śmiało mogę ją polecić każdemu, kto choć trochę interesuje się brytyjską monarchią lub samą postacią królowej Elżbiety II. Myślę, że niełatwo jest opisać 100 lat panowania monarchii w jednej książce, ale Andrew Marr zrobił to znakomicie!

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Marginesy, któremu za tą możliwość BARDZO dziękuję! :)

5 komentarzy

 1. Jak zdobędę przeczytam z przyjemnością.Każda książka o monarchii po polsku jest na wagę złota.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie ta książka nie przypadła do gustu. To książka dla osób które interesują się historią i polityką, a ja szukałam w niej przede wszystkim opowieści o niezwykłej kobiecie naszych czasów. Elżbieta jest pokazana w kontekście funkcji jaką sprawuje, oraz czasów w jakich przyszło jej żyć. Niewiele jest w niej o królowej jako matce, babce, żonie.Autor nie skupia się zbytnio na analizie osobowości królowej, za to analizuje wydarzenia polityczne i historyczne i rolę jaką na tym tle odegrała królowa. Mnie bardziej interesuje królowa jako człowiek i takiej książki się spodziewałam. Na pewno miłośnicy plotek i pikantnych historii z życia królowej będą zawiedzeni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego napisalam ze czesc o polityce byla dla mnie dosc nudna, ale nie zgodze sie, ze cala ksiazka jest tylko o tym :) Poza tym pokazanie jej decyzji jako krolowej na tle rzadu itp. ulatwia zrozumienie jej myslenia i sytuacji na przestrzeni wielu lat. O tym nikt nigdy nie pisal i ja uwazam, ze wlasnie dzieki temu jest to inna biografia. Bez sensu byloby pisanie ciagle tego samego w kazdej ksiazce o krolowej, zwlaszcza, ze wiemy jak bardzo chroni sobie zycie prywatne :)

   Usuń
 3. Nie mogę się doczekać gdy ją przeczytam! A póki co mam do przeczytania "Sisi-zbuntowana cesarzowa" i "Wiktoria" Daisy Goodwin :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiktoria jest napisana świetnie! Jutro postaram się skończyć pisać recenzję :)
   Ktoś, kto oglądał serial będzie zachwycony książką (jak ja), bo każdy fragment kojarzę i każdą postać widzę dokładnie tak jak w serialu :)

   Usuń