Ostatnie wydarzenia w Rodzinie Królewskiej.

www.twitter.com

Początek maja, minął długi weekend, a w Rodzinie Królewskiej tyle się działo!
Wczoraj monarchini wraz z księciem Cambridge przywitała Aung San Suu Kyi – birmańską opozycjonistkę i działaczkę polityczną, córkę Aung Sana, który walczył o niepodległość Birmy i wynegocjował ją w 1947 w rozmowach z Wielką Brytanią. Aung San Suu Kyi jest laureatką pokojowej nagrody Nobla z 1991 roku (www.wikipedia.org). 
Poza tym królowa uczestniczyła dzisiaj w inwestyturze, gdzie wręczyła medal m.in. znanej  redaktor naczelnej Vogue’a - Annie Wintour.

W czwartek w Pałacu Buckingham zwołano specjalne spotkanie, które wywołało niezłą ,,burzę" wśród dziennikarzy, którzy wyczekiwali na jakiekolwiek informacje. Wśród różnych domysłów (abdykacja królowej? zły stan zdrowia? czyjaś nagła śmierć?) podano do wiadomości, że od jesieni książę Filip nie będzie już wykonywał królewskich obowiązków! Oczywiście jako mąż królowej będzie czasami jej towarzyszył podczas spotkań, ale to już tylko z własnego wyboru i chęci. Książę od września zaczyna swoją królewską emeryturę, co mnie wcale nie dziwi skoro ma już 96 lat :) 
Królowa nadal będzie wypełniać swoje obowiązki, choć bez towarzystwa męża u boku będzie to dla niej pewnie trochę smutne. 

www.twitter.com
www.dailymail.co.uk

Po ogłoszeniu informacji królowa i książę Edynburga uczestniczyli w uroczystości orderu zasługi, która odbyła się w St James Palace.

* * * * *
www.dailymail.co.uk

Książę Walii i księżna Kornwalii zaprosili wczoraj Aung San Suu Kyina na prywatne spotkanie i lunch do Clarence House. Wcześniej księżna Camilla przyjechała do studia BBC Radio 2 aby pomóc wybrać zwycięzców konkursu pt. ,,500 Words". Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 5-13 lat i polega na napisaniu opowiadania do maksymalnie 500 słów. W tym roku padła rekordowa ilość zgłoszeń (131 798), a księżna miała okazję być po raz drugi sędzią honorowym.

www.dailymail.co.uk
www.dailymail.co.uk

W studiu Camilla miała okazję osobiście spotkać wokalistkę zespołu Blondie i angielskiego aktora Raya Winstone'a. Księżna z radością trzymała płytę zespołu kiedy pozowała do zdjęć i chwaliła się, że od dawna jest fanką i bardzo cieszy się z możliwości spotkania.

* * * * *
www.dailymail.co.uk

Książę Harry przyjechał we wtorek do Great Ormond Street Hospital aby odwiedzić śmiertelnie chorego, sześcioletniego chłopca (Ollie Carroll), którego spotkał w zeszłym roku podczas WellChild Awards. Ollie i jego siostra Amelia chorują na rzadką chorobę genetyczną Battena na którą nie ma obecnie żadnego lekarstwa. 


www.dailymail.co.uk

Harry spędził wspólnie z rodzicami i ich dziećmi godzinę, podczas której rozmawiali, śmiali się i bawili. Była to całkowicie prywatna wizyta księcia.

* * * * *
www.zimbio.com

W środę księżna Cambridge odwiedziła farmę w Gloucestershire, która działa razem z organizacją Farms For City Children. Farma ta daje możliwość dzieciom w wieku szkolnym poznanie zwierząt takich jak kury, konie, świnie i owieczki oraz nauczyć się jak się nimi opiekować. Catherine miała okazję nakarmić małą owieczkę Stinky oraz zasadzić cebule wraz z uczniami z Vauxhall Primary School. Przy okazji zdradziła, że książę George umie liczyć do 10 po hiszpańsku! Zapewne pomogła im w nauce niania - Maria Borrallo, która pochodzi z Hiszpanii :)

3 komentarze

 1. Nie można się nudzić: )
  Wspaniałe wizyty z udziałem dzieci Harry'ego i Kate- takie lubię najbardziej.I myślę,że nie sposób nie polubić też Camilli.Swoje obowiązki wypełnia idealnie,a do tego widać,że ją interesują.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno dla EII brak męża podczas oficjalnych uroczystości będzie smutny, ale z drugiej strony nikt nie powiedział, że Filip w ogóle nie będzie się pojawiał u jej boku. I tak wybrał bardzo późny wiek na zasłużoną emeryturę.;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Harry ma wielkie serce!

  OdpowiedzUsuń