Wizyta księcia Karola i Camilli w Północnej Irlandii i Irlandii.

www.zimbio.com

9 maja (wtorek) książę Karol i księżna Camilla rozpoczęli czterodniową wizytę po Irlandii Północnej i Irlandii. Po przylocie do Północnej Irlandii pojawili się w Bellaghy, gdzie zwiedzili Seamus Heaney HomePlace - muzeum poświęcone laureatowi Nagrody Nobla. Tam poznali najbliższą rodzinę pisarza Heaney'a. Następnie pojawili się w szpitalu w Altnagelvin, gdzie otworzyli Północno-Zachodnie Centrum Onkologii i odsłonili tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Para książęca swój wieczór spędziła na zamku w Hillsborough na specjalnym koncercie z udziałem Seana Rafferty z BBC Radio 3.

www.zimbio.com
www.twitter.com

2 dzień rozpoczęli od Belfastu, gdzie pojawili się w siedzibie Policji (Police Service of Northern Ireland) aby zobaczyć nowy ogród pamięciowy, poświęcony funkcjonariuszom policji zabitych na służbie. Następnie pojechali do Dromore, gdzie spróbowali lokalnych lodów oraz spotkali się z mieszkańcami. Camilla otworzyła także Dromore Primary School, gdzie dzieci pokazały jej jak uczą się technologii budując np. mini balustrady czy roboty. 

Po zakończeniu podróży w Północnej Irlandii para książęca pojechała do Irlandii, gdzie spotkali się z Prezydentem Michael'em D.Higginsem i jego żoną Sabiną w ich domu Áras Uachtaráin. Po oficjalnym powitaniu, Camilla i Karol wzięli udział w przyjęciu dla młodych ludzi z całej Irlandii.

www.twitter.com
Co by tu kupić? ;) / www.twitter.com

3 dzień książę i księżna rozpoczęli w mieście Kilkenny. Tuż za Zamkiem Kilkenny odwiedzili targowisko rolników, gdzie spotkali się z dostawcami, dowiadywali się o produktach i witali tłumy przybyłych mieszkańców. Camilla z przyjemnością kupiła na targu dla siebie kilka rzeczy, w tym pyszne czekoladki. Co ciekawe prasa angielska dość ,,głośno" opisywała jak płaciła za to swoimi pieniędzmi! Cóż, nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ księżna robi tak za każdym razem kiedy jest w oficjalnej podróży z mężem i po prostu wyciąga portfel/pieniądze kiedy wpadnie jej coś w oko i chce to najzwyczajniej w świecie kupić. Chyba jest jedyną osobą z BRK, która tak robi ;)

Następnie burmistrz miasta oprowadził parę książęcą po zamku, gdzie zorganizowano dla nich małe przyjęcie. Kolejnym punktem wizyty było studio animacji Cartoon Saloon, gdzie dowiedzieli się o procesie tworzenia animacji oraz mogli zobaczyć zwiastun filmu pt. ,,The Breadwinner".

Camilla i Karol odwiedzili także szkołę ceramiki i haftowania. Książę zakończył wizytę w United Nations Training School, gdzie dowiedział się o kursie pomocy humanitarnej dla ofiar katastrofy i spotkał się z pilotami ambulansów lotniczych. W czasie wizyty rozmawiał z uczniami, a także personelem medycznym, który został wysłany do Sierra Leone podczas panującej tam epidemii Eboli. W tym czasie księżna odwiedziła stadninę narodową w Kildare, gdzie spotkała się z personelem i studentami oraz specjalistami zajmującymi się zdrowiem koni. Następnie zwiedziła Japońskie Ogrody, które są uważane za jedne z najlepszych w Europie.


www.twitter.com
www.twitter.com

Ostatniego dnia w Irlandii, para książęca zwiedziła Cmentarz Glasnevin, gdzie upamiętniono 4 irlandzkich żołnierzy, którzy zostali odznaczeni medalem za służbę podczas I wojny światowej. Następnie Karol udał się do Narodowego Ogrodu Botanicznego w Glasnevin, gdzie odwiedził Curvilinear Range Glasshouse, który posiada kilka unikatowych gatunków, w tym rzeźbę bagienną, roślinę zamieszkującą wyspę Pitcairn, która jest gatunkiem wymarłym. W czasie wizyty książę zobaczył także dziki ogród Irlandii oraz zabytkową rekonstrukcję wioski wikingów.
Książę spotkał się także z premierem Irlandii - Enda Kenny, a następnie odwiedził Hospicjum (Our Lady's Hospice & Care Services), gdzie dowiedział się o terapii sztuką i spędził trochę czasu z personelem, pacjentami i wolontariuszami.

W międzyczasie księżna udała się do Dublina aby odwiedzić Dublin Rape Crisis Center. Camilla od dawna zwraca uwagę na wsparcie udzielane ofiarom gwałtu i molestowania seksualnego, dlatego podczas pobytu w centrum spotkała się z doradcami telefonicznymi (Telephone Helpline Room) i rozmawiała z nimi o ich doświadczeniach.
Następnie odwiedziła organizację Airfield Estate and Farm, gdzie posadziła drzewo upamiętniające wizytę, a także spotkała się z dziećmi ze szkoły Queen of Angels, które uczyły się jak należy zbierać jajka.


Ostatnim punktem wizyty było spotkanie pary książęcej z brytyjskim ambasadorem w Irlandii, gdzie w ambasadzie zorganizowano dla nich przyjęcie.

4 komentarze

 1. Wcale się nie dziwię, że Camilla miała problem ze zdecydowaniem się na coś...;)

  OdpowiedzUsuń
 2. To za co oni płacą w takich sytuacjach jak nie swoimi pieniędzmi? :o myślałam, że to normalne, nawet dla nich

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. BRK rzadko kupuje coś podczas oficjalnych wizyt. Przeważnie dostają coś w prezencie. Camilla jako jedyna kupuje otwarcie to na co ma ochotę :)

   Usuń
 3. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń