Książę William na Malcie.

www.dailymail.co.uk
Wczoraj książę William przyleciał na Maltę. W tą podróż (jako pierwszą samodzielną) miała udać się księżna Catherine, ale ze względu na zły stan samopoczucia z powodu ciąży nie mogła się tam pojawić. 
Pałac powiedział, że William jest zaszczycony, że może reprezentować swoją babcię z okazji 50-lecia niepodległości wyspy, ponieważ Malta zajmuje bardzo szczególne miejsce w sercu Jej Królewskiej Mości. Elżbieta II i książę Filip spędzili tu wiele szczęśliwych chwil kiedy książę stacjonował w Royal Navy. 
www.dailymail.co.uk
Na początku swojego pobytu spotkał się z premierem Malty - Joseph'em Muscat oraz jego żoną Michelle w Auberge de Castilla w Valetta. William został obdarzony przez parę złotymi spinkami do mankietów, które posiadają krzyż maltański, a dla Catherine dostał torebkę maltańskiej projektantki Sunita Mukhi. 
Rozmawiając z mieszkańcami przepraszał ich za to, że to on przyleciał, a nie Kate :)
W stolicy książę miał także okazję oglądnąć inscenizację wydarzenia historycznego przygotowaną przez Zakon Rycerzy Świętego Jana, gdzie towarzyszyła mu m.in. Rebecca Deacon (prywatna asystentka Kate).
www.zimbio.com
www.dailymail.co.uk
Następnie udał się na spotkanie z Panią Prezydent - Marie Louise Coleiro Preca w Pałacu San Anton, a w ogrodzie zasadził symbolicznie drzewko.
Odwiedził także Bibliotekę Narodową , gdzie przeglądał dokumenty historyczne, w tym listy od królów Henryka VIII i Jerzego II.
Na wieczornej uroczystości w Barrakka Gardens wygłosił krótkie przemówienie :
,,Catherine zwróciła się do mnie abym przekazał Wam jak bardzo jest jej przykro, że nie może tu być i przesyła pozdrowienia dla was wszystkich. Miała nadzieję, że jednak tu przyjedzie, ale wiem, że w przyszłości na pewno jej się to uda.Książę Filip i Elżbieta II wysyłają gratulacje dla prezydenta, premiera i ludzi z Malty z okazji 50-lecia Niepodległości: Mamy tak dobre wspomnienia z tego kraju na różnych etapach naszego życia: najpierw jako młodego małżeństwa kiedy mieszkaliśmy na Malcie, a następnie ponownie, gdy wróciliśmy tu w czasie naszej 60 rocznicy ślubu w 2007 roku".
www.zimbio.com
www.dailymail.co.uk
2 dnia wziął udział we Mszy św. w Katedrze św. Jana w Valetta w której znajdują się unikalne obrazy Caravaggio przedstawiające ścięcie św. Jana, a także miejsce pochówku wielu dawnych władców europejskich.
www.dailymail.co.uk
www.dailymail.co.uk
Następnie książę miał okazję przepłynąć się wokół Grand Harbour Valletta gondolą St Angelo (tą samą, którą płynęła Elżbieta II w 1949 roku).
www.dailymail.co.uk
William spotkał się także z dziećmi z ośrodka opieki społecznej w Vittorios z którymi grał w piłkarzyki, a także na konsoli Xbox 360.
www.zimbio.com
www.zimbio.com
Jego ostatnią wizytą po południu była obecność na typowo angielskim garden party w malowniczym terenie oficjalnej rezydencji brytyjskiego Wysokiego Komisarza w Villa di Giorgio.3 komentarze

 1. Widać, że to była sympatyczna wizyta

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam, że podobno pojawił się pomysł na wizytę na Malcie całej linii do sukcesji brytyjskiego Tronu. Poczynając od Królowej, przez Karola, Williama, a na George'u kończąc. Kto wie...:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też to czytałam na DM i cieszyłabym się z tego bardzo gdyby rzeczywiście się to udało :)

   Usuń