The Kent City of London Fringe Tiara.

www.tumblr.com

Tiara została stworzona dla Wielkiej Księżnej Vladimir około 1870 roku przez nieznanego rzemieślnika. Po jej śmierci tiarę kupił Ramachandra Tondaiman (Raja of Pudukkottai) dla żony Rani, która nosiła tiarę w dość niezwykły sposób, bo bardzo nisko na głowie (czole). Po jej śmierci tiara została sprzedana, którą w 1934 roku nabyła Spółka City of London. Zakup został wykonany z konkretnym celem: w dniu 29 listopada 1934 roku książę Kentu poślubił księżniczkę Marinę z Grecji i Danii, a tiara miała być prezentem od burmistrza i City of London dla panny młodej. 

Tiara składa się z diamentów ustawionych w złocie i srebrze wraz z krótszymi ,,frędzelkami". Nie może być noszona jako naszyjnik.

Rania / www.pinterest.com
Z lewej: matka księżniczki Mariny / Z prawej księżniczka Marina w dniu ślubu / www.pinterest.com

Co ciekawe jedne źródła mówią, że Marina miała na sobie tą tiarę w dniu ślubu, a inne, że miała inną, choć bardzo podobną po swojej matce (wielkiej księżnej Elenie Vladimirovn'ie z Rosji). Różnica w tiarach jest mało widoczna, ponieważ różnią się praktycznie tylko długością ,,frędzli". Szczerze mówiąc ciężko jest mi ustalić co jest prawdą ;)

Po ślubie Marina nosiła tiarę do oficjalnych portretów lub przy okazji ważnych okazji jak np. koronacji Jerzego VI i królowej Elżbiety.

Księżniczka Alexandra w dniu ślubu/ Jej matka księżniczka Marina / www.pinterest.com
Księżna Michael z Kentu / www.pinterest.com

W dniu swojego ślubu tiarę ubrała księżniczka Alexandra (córka księżniczki Mariny). Co ciekawe po śmierci matki tiarę otrzymał jej najmłodszy syn, książę Michał. Obecnie nosi ją tylko jego żona Marie. Pierwszy raz założyła ją w dniu swojego ślubu, ale czasami dodaje do niej brylanty, które wyglądem przypominają kokoshnik tiarę. W ten sposób księżna oddaje hołd rosyjskiemu pochodzeniu tej tiary. Ciekawe kto następny ją odziedziczy?

8 komentarzy

 1. ładna i bardzo przypomina mi Queen Mary’s Fringe Tiara :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Marina była bardzo ładna. Jej córka jest bardzo do niej podobna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Agnieszko a jak to będzie w przyszłości z tytułami księcia Kentu i Gloucester ? Odziedziczą je synowie obecnych książąt czy tytuły będą czekać na kolejnego właściciela ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Następnym księciem Kentu będzie jego najstarszy syn czyli Jerzy Filip Mikołaj Windsor (hrabia St Andrews), a księciem Gloucester będzie jedyny syn księcia - Aleksander Windsor (hrabia Ulsteru) ;)

   Usuń
  2. A jakie tytuły parowskie są obecnie nie używane ? Jaki ma otrzymać Harry po ew.ślubie ?

   Usuń
  3. podobmo tytul ksiecia windsoru

   Usuń
  4. Co do księcia Harry'ego to spekulowano najczęściej o: książę Sussex, książę Windsoru lub książę Clarence.

   Co do obecnie nieużywanych tytułów - polecam poczytać na wikipedii całą listę:

   https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dukedoms_in_the_peerages_of_Britain_and_Ireland

   Usuń