Bale i przebierańce czyli kostiumy w Rodzinie Królewskiej.

Z okazji angielskiego Halloween wpadł mi do głowy pewien pomysł na notkę. Postanowiłam pokazać Wam zdjęcia w kostiumach, w które przebrali się kiedyś członkowie Rodziny Królewskiej na przedstawienia szkolne czy zabawy charytatywne. 

www.gettyimages.com
Kopciuszek, 1941 rok / www.gettyimages.com
Alladyn, 1943 rok /www.pinterest.com
www.gettyimages.com

‚,Old Mother Red Riding Boots", 1944 rok /www.pinterest.com


Zacznę od najstarszych członków rodziny czyli królowej ;) Księżniczka Elżbieta ze swoją siostrą Małgorzatą w dzieciństwie grały w pantomimach, które pokazywane były na terenie Zamku Windsor. Pokazy te odbywały się przed Świętami Bożego Narodzenia, a scenariusz napisał Hubert Tannar (ówczesny dyrektor Royal School).
W 1941 roku odbyło się przedstawienie pt. ,,Kopciuszek", rok później ,,Śpiąca Królewna", w 1943 roku ,,Alladyn" i ostatni taki pokaz w 1944 roku pt. ,,Old Mother Red Riding Boots". 

Więcej cudownych zdjęć i obszerny artykuł na temat tych spektakli możecie przeczytać na Daily Mail.

www.gettyimages.com

Książę Filip grał w ,,Makbecie" podczas nauki w Gordonstoun w lipcu 1935 roku.

www.pinterest.com

Książę Karol i księżna Diana podczas swojej wizyty w Kanadzie w 1983 roku, ubrali się w stroje stylu edwardiańskim na popołudniowego grilla w Fort Edmonton. Oczywiście nie zrobili tego wg własnego pomysłu, ponieważ na zaproszeniach była mowa o wymaganym ubiorze (Klondike Era).

www.gettyimages.com

www.alamy.com

Co ciekawe 4 lata później książę Andrzej i księżna Sarah ubrali się podobnie podczas swojej wizyty w Kanadzie w Klondike Village. Tego samego roku księżniczka Anna, para książęca z Yorku i książę Edward wzięli udział w przedstawieniu, ale niestety nie wiem jakim ani gdzie się odbył :(

1987 rok / www.alamy.com
1985 rok / www.pinterest.com

www.pinterest.com

1984 rok / www.hellomagazine.com


Książę Edward w 1984 roku wziął udział w balu absolwentów na Uniwersytecie Cambridge na którym każdy musiał być przebrany. W 1985 roku za
grał w spektaklu Szekspira ,,The Taming of the Shrew" (Poskromienie Złośnicy) w Haddo House w Aberdeen. 

www.dailymail.co.uk


Hrabina Sophie i jej mąż w tym roku wzięli udział w balu przebierańców w kurorcie w St Moritz. Hrabina ubrała się na styl anioła, choć namalowane na jej twarzy łzy nie wyszły chyba zbyt dobrze...

www.pinterest.com

Na swoje 18 urodziny księżniczka Beatrice zażyczyła sobie bal maskowy w stylu wiktoriańskim, który odbył się na Zamku Windsor. 

Książę i księżna Gloucester oraz księżna Kornwalii jadą w swoich strojach na 21 urodziny księcia Williama, które odbyły się na Zamku Windsor.
 
www.dailymail.co.uk
www.dailymail.co.uk

Czasami księżna Yorku i Beatrice biorą udział w balach charytatywnych na których również obowiązują stroje. Sarah była więc kiedyś Św.Mikołajem, a jej córka niedawno kotką.

www.pinterest.com
www.pinterest.com
www.pinterest.com

Strój Piotrusia Pana, a może impreza disco lub bal przebierańców na studiach z ukochanym? To wszystko przeżyła księżna Cambridge.

www.hellomagazine.com
www.gettyimages.com
www.pinterest.com

I na koniec Wasz ulubieniec czyli książę Harry! W 1987 roku mały książę był przebrany w czerwony strój goblina, a rok później za pasterza. W 2003 roku Harry wziął udział w przedstawieniu Szekspira. Na balu przebierańców w 2005 roku wybrał kostium oficera SS ze swastyką na ramieniu co szybko obiegło media i wzbudziło ogromne kontrowersje. Niedługo potem książę oficjalnie przeprosił za swój pomysł.

Który kostium podoba Wam się najbardziej?

11 komentarzy

 1. Fantastyczny post! Przyznam, że pomysł Beatrice na osiemnastkę świetny. A dress code na przyjęciu w Kanadzie też bardzo pomysłowy, jednak chyba najbardziej podoba mi się strój Sarah przebranej za Świętego Mikołaja :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post! Ciekawe czy jutro ktoś z rodziny królewskiej wybierze się na na jakiś bal przebierańców. A czy Ty obchodzisz Halloween?
  Co do strojów w RK,kiedyś znalazłem ciekawe zdjęcie księcia i księżnej Gloucester podczas 21 urodzin księcia Williama w Windsor Castle. Pomyślałem,że chciałabyś może zobaczyć :)
  http://www.gettyimages.co.uk/detail/news-photo/the-duke-duchess-of-gloucester-arrive-for-prince-william-news-photo/157134313#the-duke-duchess-of-gloucester-arrive-for-prince-william-21st-out-of-picture-id157134313

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dołączę to zdjęcie jak tylko włączę laptopa :)
   Można powiedzieć, że obchodzę Halloween jeśli mam w domu dynię? ;) Oczywiście ze straszną miną i świeczką w środku :D

   Usuń
 3. Ostatnie zdjęcie Edwarda jest najlepsze ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzieci i niestety też rodzice nie zdają sobie sprawy, że to nie jest jakieś fajne święto do zabawy. To bardziej kultywowanie szatana, które za parę lat da o sobie znać. Przecież jak można bawić się przed dniem czczącym zmarłych członków własnej rodziny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zwyczaj, który dotyczy przede wszystkim innych państw niż nasze. W Polsce 1 listopada mamy Święto Zmarłych, które np. nie istnieje w Anglii. Nie ma tu dnia wolnego aby iść zapalić znicze i spotkać się przy grobach? Robi się to w rocznicę śmierci danej osoby lub kiedy tylko ma się ochotę...
   Dla nich to nic dziwnego, że dzieci zbierają cukierki czy idą na bale. To samo jest w USA i szczerze mówiąc ja nie odbieram tego jako kultywowanie szatana ;)

   Usuń
  2. Nie, proszę... 1 listopada w Polsce obchodzimy dzień WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. Wolne jest z racji święta katolickiego jak np. Boże Ciało. Dzień Zmarłych czyli Zaduszki są 2 listopada. 1 jest wolne po to żeby iść do Kościoła... Msze są odprawiane jak w każdą niedzielę

   Usuń
  3. No to WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH, a komentarza już niestety da się edytować :) Zawsze mi się to myli. No właśnie, u nas jest święto, a w Anglii tego nie ma i o to mi głównie chodziło?! Że Halloween jest traktowane jako zabawa, coś śmiesznego i strasznego jednocześnie, a nie kościelnego..
   I naprawdę nie trzeba mi tłumaczyć, że msze 1 listopada w Polsce są odprawiane jak w każdą niedzielę? :D Naprawdę? ;)Tak jakbym nie wiedziała....
   Poza tym te komentarze nie mają nawet nic wspólnego z napisanym postem. Kostiumy ubrane przez BRK i przeze mnie pokazane nawet nie dotyczą Halloween.

   Usuń
 5. Świetne zdjęcia! Szczególnie te czarno-białe łączące się z ze starszym pokoleniem...

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie powalają mnie te stroje.
  Beatrice pewnie chciała poczuć się jak księżniczka w dniu swoich urodzin, bo tak jest właściwie tylko wnuczką Królowej, która nic nie robi. Przy tym wyglądała jak beza :)

  OdpowiedzUsuń