Royal Tour księcia Walii i księżnej Kornwalii + więcej.

www.zimbio.com

Książę Walii i księżna Kornwalii przebywają właśnie na swoim kolejnym Royal Tour! Tym razem cała podróż potrwa 11 dni, z czego minęło już 5. Para książęca odwiedziła już Singapur i Brunei, a obecnie przebywają w Malezji, po której odwiedzą Indie. 

Embed from Getty Images

31 października, po wieczornym przylocie do Singapuru Karol i Camilla spotkali się ze sportowcami, którzy reprezentują swój kraj. Drugiego dnia odbyło się oficjalne przywitanie pary książęcej przez parę prezydencką w pałacu, a następnie spotkali się z premierem i jego małżonką. Księżna odwiedziła  Temasek Junior College, gdzie poznała nauczycieli i uczniów oraz wręczyła nagrody zwycięzcom the Queen's Commonwealth Essay Competition. W tym czasie książę odbył spotkanie z przedstawicielami ,,dialogu międzywyznaniowego" w The Harmony Centre, a następnie zwiedził park Singapore’s Green Lun. Wieczorem uczestniczyli w przyjęciu  w Pałacu Prezydenckim, gdzie tradycyjnie książę Walii wygłosił przemówienie. 

Embed from Getty Images
 
Embed from Getty Images

3 dzień rozpoczęli od targu Tiong Bahru, gdzie zaskoczyli sprzedawców kupując owoce, warzywa, ryby i artykuły gospodarstwa domowego. Podczas wizyty przywitało ich dwóch smoków (Xiong Sheng Dragon) prezentując narodowy taniec. Następnie księżna odwiedziła centrum społeczności Tiong Bahru, gdzie pokazała swoje artystyczne umiejętności i namalowała konia! Pod czujnym okiem lidera klasy Ang Cheng Chye, Camilla naszkicowała zwierzę pędzlem i czarnym atramentem. Artystka powiedziała później: ,,Jest bardzo dobrą malarką i wygląda na to, że mogła mieć kiedyś lekcje. Zamierzamy oprawić jej pracę i wystawić na pokaz". Podczas zwiedzania centrum księżna zobaczyła także szereg zajęć mających na celu ,,aktywne starzenie się", w tym opiekę nad kwiatami, jogę i gotowanie. 
W tym samym czasie książę Karol odwiedził Singapore Technology Center, gdzie zapoznał się z pracownikami firmy oraz z ich codzienną pracą.

W południe para książęca odwiedziła National Orchid Garden w Ogrodzie Botanicznym, gdzie odbyła się ceremonia nazewnictwa storczyków. Umieszczano w doniczce orchidei plakietki zawierające nową nazwę ,,Dendrobium Duke (and) Duchess of Cornwall".Embed from Getty Images
 
Embed from Getty Images

4 dnia para książęca przyleciała do Brunei, gdzie zostali przywitani przez księcia Al-Muhtadee Billah i jego żonę, księżniczkę Sarę. Następnie odwiedzili batalion Gurkha, gdzie zostali obwieszeni ogromnymi girlandami. Porucznik Jamie Murray, dowódca 2 batalionu Royal Gurkha Rifles, gościł królewską parę podczas przyjęcia w rezydencji królewskiej rodziny Brunei zwanej Edinburgh Palace.
Potem spotkali się z Sułtanem Brunei i jego żoną Rają Isteri.


Embed from Getty Images

5 dnia Karol i Camilla przybyli do Malezji. Książę Walii rozpoczął ten dzień podróżując po Narodowym Muzeum Sztuki Islamskiej z władcą stanu Perak i Sułtanem Nazrin Shah.
Ciekawostką jest, że książę od 6 lat interesuje się kulturą islamu oraz uczy się czytać i pisać w ich języku! Następnie książę Walii spotkał się z młodymi przedsiębiorcami, a potem odwiedził kampus Uniwersytetu w Nottingham  aby otworzyć oficjalnie Commonwealth Youth Summit.
W międzyczasie księżna Kornwalii odwiedziła International School ParkCity, gdzie otworzyła nowy budynek i podpisała tablicę pamiątkową. Spotkała się także z uczniami, którzy zaangażowali się w warsztaty kreatywnego pisania na konkurs ,,The Queen's Commonwealth Essay".

Para książęca spotkała się także z królem Malezji (Yang X-Pertuan Agong XV Sultan Muhammad V) w jego oficjalnej rezydencji. Wieczorem uczestniczyli w kolacji z okazji 60-lecia dyplomatycznych stosunków między Wielką Brytanią i Malezją, gdzie obecnych było około 550 gości reprezentujących malezyjską politykę, biznes, media i kulturę.

* * * * *
Embed from Getty Images

24 października monarchini wraz z księciem Karolem odwiedziła Pułk konny The Household Cavalry Mounted Regiment w Hyde Parku. Na miejscu królowa została zapoznana z nowym perkusistą pułku, a także oprowadzono ją po stajni. Elżbieta II dowiedziała się również o innowacyjnej opiece nad końmi w Kawalerii Gospodarstwa Domowego, gdzie założycielka ,,Inside Out Horse" Gillian Higgins współpracuje z żołnierzami, gdzie pomaga im w nauce anatomii konia. Gillian wyjaśniła królowej jak maluje szkielet na koniu, po czym monarchini spytała: ,,Ale jest to zmywalne?" ;)
* * * * * 
 Embed from Getty Images

W poniedziałek księżna Cambridge jako patronka the Lawn Tennis Association odwiedziła National Tennis Centre w Londynie aby dowiedzieć się więcej o ich pracy z dziećmi. Na korcie księżna nauczyła się podstawowych ćwiczeń, które wykorzystywane są podczas treningów z dziećmi w wieku od 5-8 lat. Catherine poznała trenerów oraz Alfie Hewett - tenisistę, który gra jeżdżąc na wózku inwalidzkim.

* * * * *
Embed from Getty Images
 
Od 25-26 października książę Harry odbył 2 dniową wizytę w Danii, gdzie przywitała go królowa Małgorzata II. Podczas tych 2 dni książę odwiedził fundacje charytatywne i organizacje, które zajmują się wspieraniem młodych osób poprzez sport i kulturę, a także dotyczące pomocy zdrowia psychicznego. Nie zabrakło także spotkania z weteranami wojennymi, w którym uczestniczył także książę Joachim (syn królowej).

Embed from Getty Images
 
We wtorek książę odwiedził Stany Zjednoczone aby wziąć udział w posiedzeniu fundacji ,,The Obama Fundation", a następnie w ,,The Obama Fundation Summit" podczas którego przeprowadzono z nim ,,otwarty" wywiad w którym Harry wypowiadał się na temat fundacji ,,Full Effect" oraz o swojej pracy charytatywnej i wypełnianiu królewskich obowiązków.

* Aktualizacja postu o wyjścia księcia Williama i księżniczki Anny będzie wieczorem.

6 komentarzy

 1. Rysowanie konia sprawiało najgorsze trudności artystom. Zarówno Camilla jak i Karol wciąż nas zaskakują.
  Widać,że dla nich ta podróż to duża frajda i zmiana klimatu na lepsze.
  Oczarowała mnie delikatna,różowa suknia z Malezji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam, że Karol uczy się języka islamskiego, ciekawe, co go do tego skłoniło?
  Camilla ma rzeczywiście talent, koń wyszedł jej świetnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też dowiedziałam się o tym wczoraj, kiedy przeczytałam opisy tej podróży na oficjalnej stronie pary książęcej :) Wiedziałam, że książę Karol bardzo często uczestniczy w spotkaniach dotyczących akceptacji różnych wyznań itp., ale że uczy się j.islamskiego to nie miałam pojęcia :O

   Usuń
 3. chyba raczej książę Karol uczy się języka arabskiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozwalił mnie język islamski 😂. Książę pewnie uczy się o kulturze islamu, a wyznawcy tej religii mówią w wielu językach, mi.in. arabskim, chociaż największą populacja muzułmanów żyje akurat w Indonezji (taka ciekawostka).

   Usuń