Książę Filip nie żyje! (aktualizacja)

 

www.twitter.com/RoyalFamily

O godzinie 13:00 została opublikowana oficjalna informacja o śmierci księcia Filipa!

Książę Edynburga zmarł dzisiaj rano w Zamku Windsor mając 99 lat 😭 

Jak podają angielskie media plany pogrzebowe księcia zostały sporządzone w porozumieniu z nim wiele lat temu, ale będą musiały zostać zmienione ze względu na Covid.

Zgodnie z wolą księcia, pogrzeb nie będzie państwowy, ale prywatny, a trumna z księciem Filipem do czasu ceremonii zostanie w Zamku Windsor (co oznacza, że trumna nie zostanie wystawiona publicznie). Pogrzeb odbędzie się w Kaplicy św. Jerzego w Zamku Windsor, ale miejsce spoczynku nie zostało jeszcze potwierdzone.

Wg wytycznych w Anglii podczas pogrzebu może przebywać maksymalnie 30 osób, dlatego na pogrzebie księcia będą tylko najbliższe osoby z Rodziny Królewskiej (chyba, że dostaną pozwolenie na większą ilość osób, ale tego na razie nie wiemy).

Wszyscy zostali także poproszeni o nieprzyjeżdżanie do Windsoru aby nie zbierały się tłumy ludzi w czasie pandemii oraz o nieskładanie kwiatów pod królewskimi rezydencjami. Zamiast kwiatów Rodzina Królewska prosi o ewentualne wpłaty na cele charytatywne.

Media zaczęły już spekulacje czy do UK przyleci książę Harry, ale myślę, że to zrobi jeśli tylko mu na to pozwolą i uda mu się zorganizować wszystko na czas (bilety, ochronę i zapewne musi mieć testy na covid). 

Obecnie nie wiadomo kiedy i jak będzie się odbywać ceremonia pogrzebu oraz czy będzie jakakolwiek transmisja w tv. Na bieżąco czytam wiadomości, które będę Wam tutaj przekazywać.

 * * * * * 

Z całego świata ludzie składają kondolencje dla Królowej i Rodziny Królewskiej m.in.: 0becnie panujący monarchowie, prezydenci USA, byli współpracownicy Pałacu, którzy pracowali kiedyś z księciem Edynburga oraz fundacje i miejsca, którym Filip patronował kiedy wypełniał obowiązki królewskie. Nie będę umieszczać tutaj tych wpisów, bo zrobiłby się w poście bałagan, ale wszystkie kondolencje można zobaczyć na moim koncie na Twitterze (po prawej stronie na blogu).

Powstała także księga kondolencyjna, gdzie można elektronicznie wysłać swój wpis >>> TUTAJ.

11 komentarzy

 1. Gdy niedawno podano wiadomość, że książę opuścił szpital, myślałam, że będzie cieszyć się zdrowiem chociaż przez pewien czas, niech spoczywa w pokoju :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zobaczyłam jego zdjęcie po pobycie w szpitalu to się przestraszyłam i przeszła mi myśl przez głowę, że nie wiem czy dotrwa do swoich 100 urodzin :(

   Usuń
  2. Agnieszko, miałam takie samo wrażenie, kiedy zobaczyłam te zdjęcia. Od razu pomyślałam, że niestety, ale książę jest u kresu swej drogi :( przykre bardzo, aczkolwiek wiek piękny i godny, życie bogate, więc to tylko konieczne zakończenie, które czeka każdego. Kiedy ujrzałam nagłówki o śmierci księcia, zrobiło mi się strasznie przykro, chociaż nie jest to wiadomość niespodziewana :$

   Usuń
 2. Nie wyobrażam sobie, co teraz musi przeżywać królową, gdy nam, przecież obcym osobom jest tak smutno, że odszedł jeden z najzabawniejszych książąt, mający do siebie cudowny dystans tytan pracy, nieocenione wsparcie dla monarchii.
  Niech spoczywa w pokoju.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Stalowy książę" spełnił obowiązek wobec swojej monarchini i odmaszerował w sobie tylko znanym kierunku. Jego zasługi dla monarchii i królowej są nieocenione (i często niedocenione). To powinien być pogrzeb z pompą i pełnym ceremoniałem - oczywiście należy uszanować wolę zmarłego, oraz warunki epidemiczne - jednak on jak mało kto zasłużył na takie uhonorowanie ostatniej drogi. Niby każdy wiedział, że ten moment nastąpi, jednak to jest trochę szok. Mój ulubiony royals :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc jakoś ciężko mi było przyjąć tę informację (bardziej w nią uwierzyć i jakoś to ,,przetrawić").
   Mimo jego pobytu w szpitalu człowiek się cały czas łudził, że jak wraca do domu to będzie ok, ale i tak się cieszę, że dożył tak wspaniałego wieku i ostatnie dni spędził obok żony...

   Usuń
 4. Bardzo smutna wiadomość :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam zaskoczona tą wiadomością, nie spodziewałam się, że książę odejdzie wkrótce po wyjściu ze szpitala :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Ogromna szkoda. Wielka Brytania powinna być dumna se swojego Księcia.

  OdpowiedzUsuń