Przygotowania do pogrzebu księcia Filipa w Windsorze + lista osób.

 

Opublikowano listę 30 osób, które będą uczestniczyły w nabożeństwie w kaplicy św. Jerzego w Windsorze:

 1. Królowa
 2. Książę Walii (Karol, syn Królowej)
 3. Księżna Kornwalii (Camilla, żona Karola)
 4. Książę Cambridge (William, syn księcia Karola)
 5. Księżna Cambridge (Catherine, żona Williama)
 6. Książę Sussex (Harry, syn księcia Karola)
 7. Książę Yorku (Andrzej, syn Królowej)
 8. Księżniczka Beatrice (córka księcia Andrzeja, syna Królowej)
 9. Edoardo Mapelli Mozzi (mąż księżniczki Beatrice)
 10. Księżniczka Eugenie (córka księcia Andrzeja)
 11. Jack Brooksbank (mąż księżniczki Eugenie)
 12. Hrabia Wessex (Edward, syn Królowej)
 13. Hrabina Wessex (Sophie, żona Edwarda)
 14. Lady Louise of Wessex (córka Edwarda i Sophie)
 15. Wicehrabia Severn (syn Edwarda i Sophie)
 16. Księżniczka Anna (córka Królowej)
 17. Timothy Laurence (mąż Anny)
 18. Peter Phillips (syn księżniczki Anny, córki Królowej)
 19. Zara Phillips (córka księżniczki Anny)
 20. Mike Tindall (mąż Zary)
 21. Hrabia Snowdon (syn księżniczki Małgorzaty, siostry Królowej)
 22. Lady Sarah Chatto (córka księżniczki Małgorzaty)
 23. Daniel Chatto (mąż Sarah)
 24. Książę Gloucester (kuzyn Królowej)
 25. Książę Kentu (kuzyn Królowej)
 26. Księżniczka Alexandra (kuzynka Królowej)
 27. Bernhard, dziedziczny książę Badenii (jest niemieckim szlachcicem i pra-siostrzeńcem księcia Filipa)
 28. Książę Donatus,  landgrab Hesji (pra-siostrzeniec księcia Filipa od księżniczki Theodory, siostry księcia)
 29. Książę Philipp of Hohenlohe-Langenburg (jego babcia - księżniczka Margarita była starszą siostrą księcia Filipa)
 30. Hrabina Mountbatten of Burma (Penelope Knatchbull jest jedną z najbliższych przyjaciółek królowej i księcia Filipa i wyszła za mąż za trzeciego hrabiego Mountbatten).

 * * *

Zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami, Królowa jak i pozostali będą nosić maski przez cały czas trwania nabożeństwa, a monarchini będzie siedziała samotnie.
Potwierdzono również, że zarówno książę William jak i Harry będą szli za trumną, ale nie ramię w ramię, ponieważ ich kuzyn Peter Phillips będzie stał między nimi podczas procesji.

Kiedy trumna dotrze do kaplicy św. Jerzego książę William będzie szedł obok Petera Phillipsa, a książę Harry będzie towarzyszył synowi księżniczki Małgorzaty, Davidowi Armstrong-Jonesowi, 2. hrabiemu Snowdon. 

Po debacie na temat ubioru rzecznik Pałacu potwierdził, że wszyscy członkowie rodziny królewskiej będą w garniturach.

Jak we wszystkim, co ma związek z planowaniem pogrzebu księcia, królowa zdecydowała o każdym szczególe aż do kolejności procesji i upewniając się, że nawet w obecnych okolicznościach życzenia księcia Filipa zostaną spełnione w jak największym stopniu. 

* * * * *

 W Windsorze trwały dzisiaj próby przed ceremonią pogrzebu księcia. Możemy także zobaczyć jak wygląda samochód na którym będzie przewożona trumna z księciem Edynburga:


Embed from Getty Images

Przygotowane zostały także medale i insygnia Filipa, które będą wystawione w kaplicy św. Jerzego podczas pogrzebu:

 

 
* * * * *

Embed from Getty Images

 

Książę Walii i księżna Kornwalii odwiedzili dzisiaj Marlborough House w Londynie, gdzie zostały złożone kwiaty, kartki i inne podarunki od ludzi, którzy zostawili je pod Pałacem Buckingham po informacji o śmierci księcia Edynburga.

17 komentarzy

 1. 1. Szkoda, że nawet przy pogrzebie odbijają się echa dawnych skandali w rodzinie królewskiej - brak mundurów, oddzieleni William i Harry, nieobecność niektórych osób.

  2. Odnośnie nagłówków, możesz zobaczyć je np. tu:
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-9345907/Headlines-used-claim-British-media-bias-Oprah-interview-taken-context.html

  To co prawda DailyMail, ale zestawienie nie ma formy typowo plotkarskiej. Jeśli to źródło nieodpowiednie, w kilka sekund można znaleźć inne artykuły tak samo pokazujące manipulację nagłówkami przez twórców wywiadu - wystarczy wpisać słowa typu headlines interview oprah. Jeśli rasizm w brytyjskich mediach faktycznie był tak powszechny, dlaczego twórcy musieli aż manipulować nagłówkami, wyciągać zdania z kontekstu czy cytować amerykańskie tabloidy? To jest nie tylko nieprofesjonalne, ale też niemoralne w stosunku do odbiorców.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Nieobecność niektórych osób" jest związana z pandemią, a nie ze skandalami w rodzinie. Co do braku mundurów - no cóż mundur jednoznacznie kojarzy się z honorem i gotowością oddania życia za kraj i Królową - widocznie stwierdzono, że byłaby to lekka żenada gdyby jedynie dwóch żałobników uprzednio związanych z wojskiem pojawiło się w garniturach. To odwracałoby uwagę od clou uroczystości. Jest to oczywiście niesprawiedliwe wobec np księcia Williama, czy jego ojca którzy wiernie trwają na stanowisku, a sam książę Filip duszę zostawił w Royal Navy. Jednak jest to rozsądne podejście - o Windsorach za dużo mówi się ostatnio w kategoriach skandali, śmierć księcia skierowała uwagę ludzi na osobę która całe swoje życie poświęciła nawet nie swojej naturalnej ojczyźnie. Teraz ludzie podziwiają jak wiele książę zrobił jako żołnierz, patron prawie tysiąca organizacji charytatywnych, modernizator monarchii i towarzysz Królowej w dobrych i złych chwilach przez ponad 70 lat. Taki wizerunek jest teraz monarchii potrzebny jak tlen, pytanie kto poza Królową i zmarłym księciem będzie mógł się takim dorobkiem kiedyś pochwalić ?

   Usuń
  2. Do "Unknown" - w "nieobecności niektórych osób" prawdopodobnie chodzi o Meghan. To jej nieobecność, choć oficjalnie jasna, nieoficjalnie jest w jakiejś części skutkiem skandali z ostatniego roku i to by pasowało. Bo to, że jest pandemia i w związku z tym ograniczono liczbę uczestników, wiedzą chyba wszyscy - media od kilku dni trąbiły o szczególnych zasadach pogrzebu i zastanawiały się kto zmieści się w tej 30. Brak mundurów to też poniekąd efekt skandali, bo gdyby nie sprawy Harry'ego i Andrzeja, wszyscy tradycyjnie założyliby mundury.

   Usuń
  3. Unknown, odnosząc się do Twojej odpowiedzi: chodziło mi o Meghan. Nie została wymieniona z imienia czy jako "jedna konkretna osoba", żeby nie prowokować dyskusji na temat "dlaczego Meghan nie będzie na pogrzebie". Poza tym z powodu jakich skandali miałoby nie być np. księżnych Gloucester czy Kentu, a skandalista Andrzej ma być? To nie miałoby sensu ;-) Mimo wszystko rozumiem, że fragment mógł stać się trochę niejednoznaczny, ale szczęśliwie inni się domyślili, w czym rzecz, więc chyba nie jest tak źle :D  Jeśli chodzi o mundury, to ja nie proszę o żadne wyjaśnienia, bo to, o czym piszesz, doskonale wiem ;-) Po prostu w 1. punkcie podsumowuję moje odczucia nt. posta i umyślnie robię to w skrócie, pomijając opis całej sprawy z mundurami, bo już o tym wielokrotnie mówiono. W razie wątpliwości pytam, ale tu tego nie było. Tak że dzięki, ale na ten moment, choć co prawda oczekuję odpowiedzi, to opinii Agnieszki na temat punktu 2. Pozdrowienia :-)

   Usuń
  4. Z tego co pamiętam fragmenty nagłówków z gazet były w wywiadzie widoczne chyba kilka sekund. Nie pamiętam żadnego z nich, bo skupiałam się na tym co mówią, a nagłówki były pewnie jako wstawki. Jeśli chodzi o media w UK to nie zdziwi mnie już nic, a w tych przykładach z Daily Mail również widać ich były i obecny stosunek do Meghan. Wygrała z nimi w sądzie, a to dziennikarzy boli chyba jeszcze bardziej :)
   Nie mam czasu obecnie na wgłębienie się w temat nagłówków, ale kiedyś widziałam zdjęcie z różnych nagłówków o Meghan i jak je znajdę to wrzucę tu link. Obecnie chcę się skupić na jutrzejszym pogrzebie księcia.

   Usuń
  5. Wiesz co Agnieszko... 2 razy pytanie pozostawiasz pytanie bez odpowiedzi; gdy w końcu odpowiadasz, tłumaczysz się brakiem dostępu do materiału, a gdy przesyłam ci link, nie odpowiadasz na pytanie tylko stwierdzasz "nagłówki były tylko kilka sekund" i "nie mam czasu, chcę się skupić na pogrzebie". Pytanie zostało zadane dawno temu i nie dotyczyło długości wyświetlania nagłówków, tylko dlaczego twórcy wywiadu manipulowali nagłówkami, czyli np. oryginalny tytuł brzmiał np. " "Meghan jest głupia": za te skandaliczne słowa XYZ została wywalona", a nagłówek przytoczony w wywiadzie brzmiał po prostu "Meghan jest głupia"? Dlaczego twórcy wywiadu wyciągali te nagłówki z kontekstu i nimi manipulowali?

   Rzeczowa odpowiedź na to pytanie zajmie ci o wiele mniej czasu niż ta wyżej i pozwoli twojemu czytelnikowi nie mieć poczucia bycia olewanym.

   Usuń
  6. * zamiast "głupia" były tam inne określenia, ale ze względu na ich wyjątkowo negatywny, wulgarny czy chamski wydźwięk nie chcę ich powtarzać.

   Usuń
  7. Odpisałam na Twój komentarz i pytanie, a Ty dalej to samo, że nie odpowiadam. ,,Zejdź ze mnie", bo mam wrażenie, że co bym nie napisała to i tak nie będzie Ci pasowało.
   Nie będę się skupiać na nagłówkach, bo nie są dla mnie teraz tak ISTOTNE jak dla Ciebie. Wywiad jest niedostępny teraz do obejrzenia i w związku z tym nie będę się wypowiadać o nagłówkach, których nie mogę sobie sama sprawdzić z wywiadu. Angielska prasa może pisać cokolwiek o manipulacji albo o wyrwaniu z kontekstu, ale sami robią dokładnie to samo w swoją stronę. Tyle z mojej strony na ten temat i proszę przestać się mnie tak czepiać o wszystko jakbym miała obowiązek odpisywać na wszystko w moment, bo Ty tak chcesz.

   Pogrzeb księcia Filipa jest dla mnie teraz ważniejszy niż rozmowy o Meghan i wywiadzie u Oprah, ale jeśli nie potrafisz tego zrozumieć to już nie mój problem.

   Usuń
 2. Mimo ograniczeń myślę, że ostatecznie w tej 30 udało się zgromadzić osoby najbliższe Filipowi albo przynajmniej reprezentację danych części rodzin. Dobrym gestem było zaproszenie potomków sióstr Filipa.
  Pogrzeb Filipa jak żadna inna uroczystość jest odpowiednia do włożenia mundurów, ale niestety problem z Andrzejem i Harry'm to uniemożliwił. Królowa miała bardzo trudne decyzje do podjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 3. To morze kwiatów i podarunków od Brytyjczyków jest niesamowicie wzruszające.
  Mimo tych wszystkich przygotowań wciąż jakoś nie mogę uwierzyć, że pogrzeb jest już jutro. Wiem, że książę nie żyje od tygodnia, ale jakoś wciąż nie mogę sobie wyobrazić jego pogrzebu i rodziny królewskiej bez niego

  OdpowiedzUsuń
 4. Dlaczego Harry i William nie będą szli ramię w ramię? Czy oni naprawdę są az tak pokłóceni?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na żadnym z królewskich pogrzebów William i Harry nie szli koło siebie, bo zawsze ktoś między nimi był. Nie wiem na jakiej zasadzie to jest ustalane.

   Usuń
 5. To nie był powód. Chodzi o starszeństwo wnuków - Peter i William są starsi od Harrego ( Karol będzie szedł w parze z Anną ). Kwestia ich konfliktu nie ma tu nic do rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli powodem jest starszeństwo, to dlaczego Peter (rocznik 77) idzie między Williamem (ur. 82) a Harrym (ur. 84)?

   Usuń
  2. Kondukt będzie szedł w parach : Karol z Anną, Andrzej z Edwardem,Peter z Williamem, Harry z lordem Snowdown itd.. To zasada starszeństwa (od najstarszych dzieci po najmłodszego wnuka). Konflikty nie mają jutro żadnej roli.

   Usuń
  3. A z jakiego źródła korzystasz? Bo według diagramów dzieci Filipa faktycznie idą w parach, ale Peter ma iść między Williamem a Harrym. PS To, czy konflikty mają znaczenie, czy nie, tego tak naprawdę nie wie nikt poza rodziną królewską.

   Usuń
  4. Za trumną od początku procesji będą szli w 3, dopiero w Kaplicy (lub przed) będą szli w parach.
   Dziennikarka z Daily Mail wrzuciła taką wyjaśniającą grafikę:
   https://pbs.twimg.com/media/EzC4J8sXEAMI60T?format=jpg&name=large

   Usuń