Koronacja Króla Karola III.

 

O godzinie 11:20 polskiego czasu, Król Karol III i Królowa wyjechali z Pałacu Buckingham karocą do Westminster Abbey na koronację. Camilla miała na sobie koronacyjny naszyjnik.






 
Po dotarciu do Opactwa Król i Królowa ustawili się w kolejce do królewskiej procesji, wspomagani przez swoich paziów, którzy pomagali nieść ich szaty. 
Za nimi obecni byli książę i księżna Walii wraz z księżniczką Charlotte i księciem Louisem.




Księżniczka Charlotte i książę Louis:

Książę George jako główny paź Króla oraz Lord Oliver Cholmondley, Nicholas Barclay, Ralph Tollemache:



 
Obecni byli członkowie Rodziny Królewskiej:
Zara Tindall z mężem oraz Peter Phillips (brat Zary):


Księżniczka Anna i Sir Timothy Laurence:

Księżniczka Eugenie z mężem:

Książę Andrzej:

Księżniczka Beatrice z mężem oraz książę Harry:

Książę i księżna Edynburga wraz z dziećmi:

Lady Louise Windsor (Córka księcia i księżnej Edynburga):

Książę i księżna Gloucester:

Lady Rose Gilman:

Książę i księżna Michael z Kentu:

Lady Gabriella Windsor i Lord Frederick:

Sarah Chatto (córka księżniczki Małgorzaty):

Lady Helen Taylor:

Lady Margarita Armstrong-Jones z tatą Davidem (synem księżniczki Małgorzaty)

Daniel Chatto i Samuel Chatto:

Inni goście:
Pippa Matthews i James Middleton (rodzeństwo księżnej Walii):

Carole i Mike Middleton (rodzice księżnej Walii):

 
Główni członkowie (tzw. pracujący) Rodziny Królewskiej mają na sobie płaszcze Królewskiego Zakonu Wiktoriańskiego.
 
CEREMONIA:

Rodzina Królewska czekając na przyjście Króla i Królowej do Westminster Abbey, gdzie znajdują się 3 różne trony:

Królowa Camilla wchodzi do Opactwa:

Król Karol w Opactwie:




Król i Królowa na swoich miejscach:




 
Po odczytaniu modlitwy i oddaniu hołdu Królowi (Boże, chroń króla!), Karol złożył przysięgę wierności trzymając rękę na Biblii:


Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak przeczytał fragment Listu do Kolosan:

 
Następnie Król przygotowywał się do namaszczenia na Krześle Koronacyjnym i zdjął Szaty Stanu — co oznacza jego pokorę przed Bogiem.  Żołnierze wystąpili naprzód, niosąc specjalny parawan – wyhaftowany z nazwami wszystkich krajów Wspólnoty aby osłonić moment, w którym arcybiskup smarował głowę, klatkę piersiową i ramiona króla świętym olejem. To chwila między królem, a Bogiem, która jest całkowicie prywatną częścią koronacji. 


 
 Następnie przy pomocy księcia Williama Król został ubrany w koronacyjne szaty.

 
Po namaszczeniu rozpoczęła się ceremonia inwestytury podczas której członkowie różnych wspólnot i wyznań chrześcijańskich wręczają królowi regalia.
Andrew Jackson trzymał pierścień (symbol przyrzeczenia i oddania monarchy Bogu), być może najmniejszy element bezcennej parady koron, berł, mieczy, naramienników i ostróg. Berło reprezentuje doczesną moc i autorytet, a różdżka równości i miłosierdzia reprezentuje duchową rolę Monarchy i jego duszpasterską troskę o ludzi.
 
Po raz pierwszy w historii wśród urzędników państwowych podczas koronacji znalazła się kobieta: Penny Mordaunt, Lord Przewodniczący Rady, która trzymała Miecz Stanu. 
 

Król otrzymał m.in. jabłko królewskie, pierścień oraz rękawice:
 
Wreszcie nadeszła ta chwila. Zwracając się do ostatecznego monarchy, „Króla królów, Pana panów”, arcybiskup podniósł koronę św. Edwarda (wykonaną w 1661 roku, która reprezentuje powołanie króla przed Bogiem i przypomina o obietnicach i ślubach, które złożył on ludowi) i koronuje Karola III.

 
Następnie książę William złożył jako jedyny przysięgę Królowi.
Król wyglądał wtedy na wzruszonego, gdy książę William złożył mu hołd, zrywając z tradycją, klęknął by złożyć ojcu przysięgę wierności: „Ja, William, książę Walii, przyrzekam ci moją wierność, a wiarę i prawdę będę ci nieść jako twój lennik życia i zdrowia. Tak mi dopomóż Bóg". Następnie wstał, dotknął korony i pocałował króla w policzek. Król był poruszony, gdy skinął głową swojemu synowi i powiedział „amen” i „dziękuję Williamie”.



W krótszej sekwencji niż król, królowa Camilla miała swoją własną koronację, która rozpoczęła się krótkim namaszczeniem (jest to zaszczyt przyznawany tylko małżonkom płci żeńskiej). Królowa przyjęła należące do niej insygnia królewskie, a następnie na jej głowę nałożono koronę Królowej Marii. Następnie królowa podeszła do króla aby mu oficjalnie dygnąć:




Przed przyjęciem Eucharystii król i królowa udali się za ołtarz aby zdjąć swoje korony i przygotować się także do opuszczenia Opactwa. Przed wyjściem Król ubrał Państwową Koronę (Imperial State Crown).

Król i Królowa opuścili Opactwo aby wsiąść do złotej karocy i wrócić w specjalnej procesji koronacyjnej do Pałacu Buckingham:


Za nimi w karocy jechali: książę i księżna Walii, książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis:


Następnie jechali książę i księżna Edynburga z dziećmi:

Następnie książę i księżna Gloucester wraz z mężem księżniczki Anny, która jechała na koniu obok karocy z Królem i Królową:


Po dotarciu do Pałacu Buckingham Król i Królowa pojawili się na schodach od strony ogrodu, gdzie zgromadzono całe obecne wojsko:
 

Następnie wyszli na balkon Pałacu Buckingham aby pozdrowić wszystkich przybyłych w Londynie na koronację i zobaczyć przelot samolotów:






 
* * * * *
 
Do pomocy przy koronacji Królowa miała swoją siostrę Annabel Elliot oraz jej wieloletnią przyjaciółkę Lady Lansdowne: 

 
Królowa miała na sobie szyty na miarę projekt Bruce'a Oldfielda z mnóstwem ozdób, które mówiły o miłości Ich Wysokości do natury, brytyjskiej wsi, wraz z czterema emblematami Wielkiej Brytanii na mankietach i halce. Ponadto oprócz królewskich insygniów na jej sukience znajdowały się wyszyte imiona bliskich jej osób (dzieci i wnuków) oraz wizerunki jej 2 psów Bluebell i Beth. 
 
Szata Camilli należała do królowej Elżbiety II, która została zamówiona na jej koronację w 1953 roku.

* * * * *
 
Na koronacji Króla III nie zabrakło koronowanych głów innych państw, a także byłych premierów Wielkiej Brytanii, przedstawicieli Wspólnoty Brytyjskiej czy przedstawicieli innych państw. W poście nie umieściłam ich zdjęć, ponieważ byłoby tego zdecydowanie za dużo.

Brak komentarzy