Dalsza Rodzina Królewska - hrabia Harewood.

www.dailymail.co.uk

Dzisiaj kolejny post autorstwa Kamila :)

Przygotowałem dla Was post, a właściwie serię postów o najdalszych członkach BRK, znajdujących się w sukcesji do brytyjskiego tronu. Zajmiemy się dzisiaj kuzynem królowej Elżbiety II: hrabią Harewood i jego rodziną. Jeśli ten post Wam się spodoba to w kolejnych notkach rozpatrzymy hrabinę Mountbatten, Lady Saltoun, księcia Fife i innych członków spokrewnionych z BRK. Są to osoby, które znajdują się w linii sukcesji za księżniczką Alexandrą Ogilvy i jej rodziną.

Matka hrabiego (księżniczka Mary) z jego bratem / www.wordpress.com

Może na wstępie wyjaśnię kim był hrabia Harewood - George Lascelles. Urodził się 7 lutego 1923 roku w Chesterfield House, a zmarł  11 lutego 2011 roku w Harewood House. Był starszym synem księżniczki Mary Windsor (córki Jerzego V) i Henry'ego Lascallesa. Mama Georga była siostrą ojca królowej Elżbiety II.  W chwili urodzenia był 6 w kolejności do tronu, a w chwili śmierci 46. Jego młodszy brat Gerald zmarł w 1998 roku.
Ciekawostką jest to, że walczył w Algierii i Włoszech. W czasie starć w pobliżu Monte Coro ranny i pojmany przez Niemców 18 czerwca 1944 roku. Do maja 1945 roku przetrzymywany w Oflagu IV C Colditz. W marcu 1945 roku Adolf Hitler podpisał wyrok kary śmierci, ale jego wykonania odmówił dowódca obozu i przekazał hrabiego Szwajcarom.

Ślub z Marion / www.pinterest.com

Marion Stein / www.pinterest.com

Po zakończeniu wojny hrabia poślubił pianistkę Marion Stein, córkę austriackiego muzyka Erwina Steina. Małżeństwo doczekało się trójki potomstwa:

1. David Lascelles - 8. hrabia Harewood (ur. 21 października 1950 roku) - hrabia Harewood od 11 lipca 2011 roku. Jego rodzicami chrzestnymi zostali Elżbieta II, Maria Teck, Benjamin Britten i Gerald Lascelles.

2. James Lascelles (ur. 5 października 1953 roku), brytyjski muzyk. W młodości pobierał nauki gry na pianinie i perkusji. Dorastając zainteresował się bluesem, jazzem i rock&rollem. W latach 70. był jednym z założycieli Global Village Trucking Company znanego jako „The Glob’s”. Zaangażował się w produkcje muzyczne przy wydawaniu muzyki plemiennej z Afryki i Meksyku. Komponował utwory dla teatrów i filmów. W 2011 roku założył zespół The Ivory Brothers.   

3. Jeremy Lascelles (ur. 14 lutego 1955 roku). W latach 70. był perkusistą w Global Village Trucking Company znanym jako „The Glob’s”. W późniejszych latach założył własną wytwórnię muzyczną. W 2010 roku nominowany do Orange Business Leader. Od marca 2012 roku jest profesorem wizytującym Leeds College of Music.

Małżeństwo hrabiego z Marion Stein zakończyło się skandalem i rozwodem w 1967 roku. Drugim mężem Marion został polityk Jeremy Thorpe. 

George Lascelles ożenił się po raz drugi 31 lipca 1967 roku. Jego wybranką została Patricia Tuckwell, australijska skrzypaczka. Ślub odbył się w Waveny Park w New Canaan. Z racji tego, że była rozwódką, a on był przedstawicielem dynastii królewskiej, zmuszeni byli zawrzeć morganatyczny związek małżeński poza granicami kraju. Para doczekała się jednego syna - Marka Huberta Lascelles (ur. 4 lipca 1964 roku), który nie ma praw do dziedziczenia tytułów królewskich i nie jest umieszczony w linii sukcesji do brytyjskiego tronu.
Oficjalną rezydencją hrabiego Harewood jest Harewood House w Yorkshire.

www.pinterest.com

Mimo, że rodzina Lascalles jest blisko spokrewniona z samą królową i Rodziną Królewską to nie zauważyłem ich podczas świąt państwowych i rodzinnych jak np. Trooping the Colour. Trochę to dziwne, bo są tak samo spokrewnieni z królową jak rodzina księstwa Kentu i księstwa Gloucester.

Prawie każdy potomek Georga, hrabiego Harewood zajmuje się muzyką. Jednak są jacyś muzycy w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej :) Czy słyszeliście kiedyś o hrabim Harewood? Czy post Wam się podoba? Czy chcielibyście kolejny, ale tym razem o bracie Georga Lascellesa, Gerladzie? A może chcielibyście abym opisał dalszą rodzinę hrabiego?

Źródło: www.wikipedia.org

7 komentarzy

 1. Super notka :) oby więcej takich

  OdpowiedzUsuń
 2. O George i Geraldzie słyszałam,ale o tym,że jego dzieci są muzykami już nie.
  Fajnie się dowiedzieć czegoś nowego o brk.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczny post, kiedyś trochę czytałam o hrabim, ale nie wgłębiałam się w jego rodzinę, nie wiedziałam, że jego żona i synowie są muzykami :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się,że post Wam się podoba! :) Następne posty będą dotyczyły rodziny Lascelles, a później zajmiemy się innymi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny pomysl. czekam na kolejne posty :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny post! Tyle ciekawych informacji o kuzynie Królowej, o którym wcześniej nie słyszałam. Dzięki temu odkryłam też istnienie Harewood House, które jest pięknym miejscem do odwiedzenia. Z przyjemnością poczytam kolejne takie notki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy post. Dobrze jest się czegoś dowiedzieć o dalszych członkach RK :)

  OdpowiedzUsuń