Księżna Kentu.Katharine Worlsey urodziła się 22 lutego 1933 roku w Yorkshire. Wychowała się w rodzinnej posiadłości Hovingham Hall, a jej rodzicami byli Sir William Worlsey i Lady Joyce Morgan Brunner. Miała trzech braci: Marcus Worlsey, Oliver Worsley i John Arthington Worsley. 
Katharine jest potomkinią Olivera Cromwella i pierwszą kobietą, która weszła do rodziny królewskiej bez tytułu królewskiego.

W wieku 23 lat poznała księcia Edwarda, który stacjonował w pobliskim Garrison w Catterick. Ciekawostką jest, że pewnego razu książę nie mógł się doczekać spotkania ze swoją ukochaną i gdy tylko ją ujrzał, to szybko do niej podbiegł, ale przewrócił się i złamał sobie nogę! 


www.npg.org.uk
www.pinterest.com

Para pobrała się w 1961 roku w skromnej katedrze w Yorku, ze względu na księżną. Początkowo ślub miał odbyć się w 1960 roku, lecz w tym samym czasie wyznaczony był ślub księżniczki Małgorzaty. Druhną księżnej została księżniczka Anna. 
Na ślub przybyli: królowa Hiszpanii Wiktoria Eugenia, królowa Matka, królowa Elżbieta II z księciem Filipem i księciem Karolem, książę i księżna Gloucester (Henry i Alice) oraz ich syn, książę William, hrabia i hrabina Mountbatten (Louis i Edwina) oraz księżniczka Małgorzata z mężem.
Królowa z okazji ślubu podarowała młodej porze posiadłość Anmer Hall, która obecnie jest rezydencją księcia i księżnej Cambridge.

www.gettyimages.com

Książę Edward i księżna Katharine doczekali się trójki dzieci:
 

1. George, hrabia St Andrews - ur. 26 czerwca 1962 roku w Londynie. Zajmuje 1 miejsce w kolejce do dziedziczenia tytułu księcia Kentu, a 35 w kolejce do tronu brytyjskiego. Od stycznia 2017 roku jest kanclerzem Uniwersytetu Bolton. 9 stycznia 1988 roku poślubił w Edynburgu rozwódkę i katoliczkę  Sylvanę Tomaselli z którą ma 3 dzieci:

1. Edward Windsor, Lord Downpatrick - ur. 2 grudnia 1988 roku. Jego matką chrzestną została księżna Diana.

2. Lady Marina Windsor - ur. 30 września 1992 roku. 
3. Lady Amelia Windsor - ur. 24 sierpnia 1995 roku.
 2. Lady Helen Windsor-Taylor - ur. 28 kwietnia 1964 roku. Jej matką chrzestną została księżniczka Małgorzata. 18 lipca 1992 roku wyszła za mąż za Timothiego Taylora. Ślub odbył się w kaplicy na Zamku Windsor. Mąż Lady Helen zmagał się z nowotworem, ale na szczęście pokonał chorobę. Timothy interesuje się sztuką i razem z Florą Ogilvy (wnuczką księżniczki Alexandry) organizuje wystawy sztuki. Posiada dwie galerie sztuki: jedną w Londynie, a drugą w Nowym Yorku.
 

Para doczekała się 4 dzieci:

1. Columbus George Donald Taylor (urodzony w 1994 roku i 41 w kolejce do tronu brytyjskiego).
2. Cassius Edward Taylor (urodzony w 1996 roku).  
3. Eloise Olivia Katherine Taylor (urodzona w 2003 roku).
4. Estella Olga Elizabeth Taylor (urodzona w 2004 roku).  3. Lord Nicholas Windsor -  ur. 25 lipca 1970 roku. Ochrzczony 11 września 1970 roku na Zamku Windsor, gdzie książę Karol został jego ojcem chrzestnym. 
Podczas prywatnej ceremonii w 2001 roku przeszedł na katolicyzm. Zajmuje 3 miejsce w kolejce do dziedziczenia tytułu księcia Kentu.

4 listopada 2006 roku jego żoną została Paola Doimi de Lupis de Frankopan, znana jako Princess Paola Doimi de Lupis de Frankopan Šubic Zrinski. Para poznała się w Nowym Jorku w 1999 roku. Ślub kościelny odbył się w Watykanie, a ceremonia cywilna w Londynie. Od chwili ślubu Paola posługuję się tytułem Lady Nicholas Windsor. W wieku 45 lat zaszła w ciążę, co czyni ją najstarszą ,,królewską mamą".
Lady Nicholas napisała wiele artykułów dla magazynów takich jak ,,The Tatler",czy ,,Vogue USA".  Posiada chorwackie i włoskie korzenie. Razem z mężem pojawia się na takich uroczystościach jak Trooping the Colour. Posiada jedną siostrę Christinę i trzech braci: Petera, Nicholasa i Lawrenca.

Para doczekała się 3 dzieci:

1. Albert Windsor (ur. 22 września 2007 roku), zajmuje 4 miejsce w kolejce do dziedziczenia tytułu księcia Kentu.
2. Leopold Windsor (ur. 8 września 2009 roku)
3. Louis Windsor (ur. 27 maja 2014 roku)

www.gettyimages.com

.....ale wracając do księżnej Katharine :)

W 1977 roku z powodu śmierci nienarodzonego dziecka i śmierci rodziców, księżna stała się bardziej nieśmiała i ,,odizolowana" od życia publicznego. W latach 90-tych zdiagnozowano u niej syndrom chronicznego zmęczenia, co spowodowało zmniejszenie obowiązków królewskich. Księżna pokonała jednak chorobę.
 

,,Nikt z nas nie przechodzi przez życie bez szwanku".

Przez wiele lat książę i księżna Kentu żyli w separacji. Księżna wyprowadziła się z Pałacu Kensington i wynajęła małe mieszkanie w Oxfordzie. Razem pojawiali się tylko podczas oficjalnych obowiązków królewskich. Podobno księżna chciała się rozwieść, lecz królowa Elżbieta nie wyraziła na to zgody i próbowała zapobiec dalszemu rozpadzie małżeństwa.
W 2013 roku książę Kentu trafił do szpitala z powodu lekkiego zawału. Katharine powróciła wtedy do swojego męża i ponownie zamieszkała w Pałacu Kensington. Przyjaciele pary twierdzą, że od tego czasu są ze sobą bliżej, niż kiedykolwiek.


www.pinterest.com

Księżna utrzymywała bardzo przyjacielskie kontakty z księżną Dianą i jej mamą Frances Shand Kydd. 

,,Było mi jej żal (księżnej Kentu, kiedy zachorowała). Zaopiekowałabym się nią w razie czego". (Cytat z książki ,,Diana. Moja Historia, Andrew'a Morton'a).


The Duchess of Kent at Helen House 1985 by MissGlossop

Na koniec mogę dodać, że wielu Brytyjczyków spotkało księżną w sklepach i zwykłych salonach fryzjerskich. Mam nadzieję, że post Wam się spodobał. Jest to już ostatnia część serii postów o księżnej Katharine, ponieważ zebrałem już o niej i jej rodzinie wszystkie możliwe informacje, które udało mi się znaleźć. Niedługo (22 lutego) księżna Kentu będzie obchodziła 84 urodziny. Czy planuje ktoś napisać list? 
Kamil :)

13 komentarzy

 1. Mam pytanie napisałeś,że była pierwszą osobą bez tytułu królewskiego w rodzinie. A co z Elżbietą Królową Matką ? W momencie ślubu w 1923 też była ,,tylko" Lady Elżbietą Bowes-Lyon, była szkocką arystokratką nie miała jednak królewskiego pochodzenia, jak chociażby jej poprzedniczka Maria Teck.
  Zrozumiałam z tego co napisałeś, że rodzice księżnej Kentu to przecież Sir i Lady Worsley, czyli tytuł szlachecki posiadają. Czekam niecierpliwie na odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodziło mi o to,że nie posiadała nawet tytułu "Lady" i była przedstawiana przed małżeństwem jako Miss Katharine Worsley. Rodzice księżnej Kentu co prawda takie tytuły posiadali, ale ich córka już nie. Już wiem,że dla jasności w poście powinno być "tytułu szlacheckiego" lub arystokratycznego.

   Usuń
 2. Dziękuję za wyjaśnienie. Bardzo fajny post, czekam z niecierpliwością na kolejne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze,że Edward i Katherine powrócili do siebie.Takie wsparcie na stare lata jest potrzebne.
  Jak na skromny ślub było dużo królewskich gości a suknia Katherine wspaniała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Suknia Katherine przepiekna. Jedna z moich ulubionych krolewskich sukien slubnych :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zresztą prócz Lady Elizabeth Bowes-Lyon była jeszcze Lady Alice Montagu Douglas Scott. I taki mały błąd: matka księżnej nie mogła być Lady Joyce Morgan Brunner. Też była córką baroneta. Skoro piszesz, że księżna Kentu (jako córka baroneta) była przed ślubem Miss Katharine Worsley, to jej matka analogicznie była Miss Joyce Morgan Brunner. Tytuł lady przed imieniem przysługuje córkom hrabiów, markizów i diuków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale Joyce Morgan Brunner była także żoną baroneta, a żonom baronetów taki tytuł przysługuje. Trochę to skomplikowane i trudno mi się jest w tym połapać. Są to szczegóły i jeśli popełniłem jakiś błąd to przepraszam ;)

   Usuń
 6. Nie przepraszaj, to są szczegóły, napisałam tylko w celu uściślenia.
  A tak ogólnie tytuły na przykładach:
  Lady Diana Spencer (lady przed imieniem, bo córka hrabiego), jej macocha to już Lady Spencer (bo żona hrabiego) ewentualnie Raine, Countess Spencer. Tam ma znaczenie, w którym miejscu jest to magiczne słówko "Lady", bo od razu umiejscawia osobę w hierarchii arystokracji. Piszę ogólnie, bo są pewne niuanse.
  Wcześniej, kiedy jej ojciec był wicehrabią, Diana była The Honourable Diana Spencer. Jej matka (Frances) była wtedy Lady Althorp albo Viscountess Althorp.

  Matka księżnej Kentu to była Lady Worsley. A rodzice poprawnie to: Sir William i Lady Worsley (Lady+nazwisko). To też bardzo ogólnie, za dużo by pisać o wyjątkach.

  OdpowiedzUsuń
 7. W jaki spod Amner Hall przeszło na Williama i Kate skoro ksiezna Kentu otrzymała go w prezencie ślubnym? Zrzekła się?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem ciekawa?

   Usuń
  2. Książę i księżna Kentu spędzali coraz mniej czasu w Anmer Hall i ich dzieci były już dorosłe. Wyprowadzili się z Anmer Hall i zamienili się na mniejszą rezydencję Crocker End House w Oxfordshire.

   Usuń
 8. agnieszko nawet nie wiesz jak mi smutno :( Harry biegal po polnocnym londynie ( w tej czesci wlasnie mieszkam) a ja nic o tym nie wiedzialam ..ale zla jestem.ale chyba nie podali tego wczesniej do wiadomosci prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też dowiedziałam się o tym PO tym biegu. Nie mieszkam w Londynie, ale pewnie specjalnie tego nie podawali wcześniej (zapewne ze względu na bezpieczeństwo).
   Nie martw się! Książę Karol był w tym tygodniu w Leicester (w miarę blisko mnie) i też o tym nie wiedziałam, bo po prostu nie miałam czasu śledzić kalendarza..

   Usuń