Książe i księżna Cambridge w Polsce - dzień I.

www.zimbio.com

Dzisiaj po godzinie 13 książę i księżna Cambridge z dziećmi wylądowali w Warszawie. Książę George początkowo niechętnie wyszedł z samolotu, natomiast księżniczka Charlotte nie była zawstydzona i nawet machała do zgromadzonych fotografów i dziennikarzy. 
Para książęca udała się od razu do Pałacu Prezydenckiego, gdzie czekał na nich Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą. Po krótkim lunchu i wspólnych rozmowach obie pary poszły na Krakowskie Przedmieście, gdzie przywitały ich tłumy zgromadzonych ludzi.

www.zimbio.com

Pierwszą wizytą pary książęcej było Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkali się z weteranami drugiej wojny światowej oraz bohaterami powstania warszawskiego. Jakie wrażenia zostawili po sobie Catherine i William? Posłuchajcie sami:
www.zimbio.com
www.dailymail.co.uk

Kolejnym ,,przystankiem" było Warsaw Spire, gdzie swoje centra mają firmy technologiczne i start-upy. Tam Catherine i William mieli okazję poznać młodych przedsiębiorców, którzy współpracują m.in. z Wielką Brytanią.

www.dailymail.co.uk
www.dailymail.co.uk
Wieczorem w Łazienkach Królewskich odbyło się przyjęcie na cześć królowej Elżbiety II, podczas którego książę Cambridge odczytał list od królowej oraz wygłosił własne przemówienie.
Kilka ważnych słów, które powiedział książę:

 ,,Panie i panowie, dobry wieczór. Dzisiaj mamy podwójny powód, aby świętować. Świętujemy dzień urodzin mojej babki, królowej oraz wspólne więzi łączące nasze dwa wspaniałe kraje. Powiązania między Wielką Brytanią, a Polską liczą sobie setki lat i wywodzą się z bogatej historii wymiany kulturalnej oraz bliskich więzi handlowych. 

Teatr Szekspirowski w Gdańsku, który będziemy jutro zwiedzać z Catherine jest przypomnieniem o tym, że powiązania kulturalne od dawna leżą u podstaw naszej bliskich stosunków. Dzieła Szekspira wystawiano w Polsce po polsku, bardzo szybko po tym, jak pierwszy raz pokazywano je w Londynie, mniej więcej w tym samym czasie handlarze zbożem z Polski wozili swoje towary do Wielkiej Brytanii, przecierając szlaki dla wielu artystów i rzemieślników. W tej chwili ten szlak działa w dwie strony.

W Zjednoczonym Królestwie bardzo cenimy sobie nasze więzi z Polską. Podziwiamy Polskę jako wspaniały przykład odwagi, wytrwałości oraz odporności. Daliście radę przetrwać setki lat ataków na wasze ziemie, w tym również rozbiory, które miały wymazać was z mapy Europy. Catherine i ja byliśmy bardzo poruszeni zwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego. Wiem, że będziemy tak samo poruszeni, gdy odwiedzimy jutro obóz koncentracyjny Stutthof, który przypomni nam o cierpieniu narodu polskiego i okrucieństwach Holocaustu".


List od królowej Elżbiety II:

,,W 1996 roku byliśmy w Polsce i mamy same dobre wspomnienia. Byliśmy świadkami ciepłej gościny zarówno w Warszawie jak i w Krakowie. Cieszę się, że para książęca będzie mogła doświadczyć tego samego – zarówno w Warszawie jak i w Gdańsku.
W 1996 roku mówiłam o niezwykłej głębi stosunków polsko-brytyjskich, które sięgają tysiąc lat wstecz. Z wielką przyjemnością mogę powiedzieć, że przyjaźń miedzy naszymi dwoma narodami i krajami od tamtego czasu coraz bardziej się wzmacnia. Nie mam wątpliwości, że w najbliższych latach będzie się ona rozwijała."

10 komentarzy

 1. Podoba mi się że wreszcie mogłam spojrzeć na takie wizyty od kuchni. Naprawdę doświadczyć tego wielkiego oczekiwania,zobaczyć na żywo jak wyglądają przygotowania,jak to jest zorganizowane logistycznie. Ale oczywiście najważniejsza była myśl,że rodzinka Cambridge jest w Polsce! To naprawdę wyjątkowa wizyta,bo dopiero druga podróż z dziećmi i to,że wybrano nasz kraj a nie jakieś państwo Wspólnoty Narodów jest dużym wyróżnieniem.
  Piękna Kate,nasza Pierwsza Dama dotrzymująca jej kroku,serdeczne spotkanie z ludźmi, trochę historii i słodkie dzieci. Czegóż można chcieć więcej? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jeszcze bujam w obłokach, nie wierzę, że wczoraj ich spotkałam i się witaliśmy <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napiszcie prosze cos wiecej jak wygladalo spotkanie, czy rozmawialyscie z Ksiezna?

   Usuń
 3. Okropna sukienka od Gosi Baczyńskiej

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniałe przemówienie Williama i niesamowity pierwszy dzień wizyty, już nie mogę się doczekać kolejnego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak to urodzoniny królowej? Przecież ona jest z 21 kwietnia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po prostu w ten sposób się je obchodzi. Nieważne, że już dawno PO, ale podczas takich wizyt zagranicznych to dobry powód na zorganizowanie bankietu :)

   Usuń