Książę i księżna Cambridge w Polsce - dzień II.


www.zimbio.com

Kolejny dzień w Polsce para książęca rozpoczęła od wizyty Sztutowa, a dokładniej od Muzeum Stutthof - niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego, utworzonego na terenach Wolnego Miasta Gdańska. Catherine i William zwiedzili całe muzeum oraz spotkali się z dwoma, brytyjskimi byłymi więźniami obozu (Zigi Shipper i Manfred Goldberg). Podczas wizyty książę i księżna byli bardzo wzruszeni.

www.zimbio.com

Następnie pojechali do Gdańska, gdzie spotkali się z Prezydentem miasta w Dworze Artusa. Po spotkaniu udali się na targ, gdzie czekał na nich ogromny tłum ludzi. Patrząc po zdjęciach stwierdzam, że było ich więcej niż wczoraj w Warszawie :)
Catherine i William mieli okazję spróbować likieru, pierogów i dowiedzieć się jak wygląda obróbka bursztynów. Książę stwierdził, że likier jest bardzo słodki, smaczny i mocny.

Kolejnym punktem wizyt był Teatr Szekspirowski, gdzie poznali występujących aktorów oraz zobaczyli specjalnie przygotowany spektakl.
W prezencie od miasta Gdańsk księżna Cambridge otrzymała torebkę z haftem kaszubskim oraz naszyjnik z bursztynem i fragmentami złota. Książę Cambridge otrzymał spinki bursztynowe oraz tabakierę. 


Ostatnim miejscem wizyt było Europejskie Centrum Solidarności, gdzie spotkali się z byłym Prezydentem - Lechem Wałęsą i zwiedzili wystawę o historii Solidarności. Pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców położyli białą i czerwoną różę oraz przeszli przez bramę stoczniową (kluczowy symbol protestów w latach 80-tych).

Jutro Catherine i William spotkają się prywatnie z Prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką, a następnie polecą do Berlina. Nie jestem w stanie potwierdzić czy pojawią się jakieś zdjęcia ale być może będzie możliwość śledzenia ich wylotu z dziećmi z Polski? Zobaczymy :)

3 komentarze

 1. Pozytywnie zaskoczyła mnie ilość Polaków witających parę książęcą. Na pewno Kate i William zapamiętają naszą gościnność. Czytając zagraniczne artykuły (np. Daily Mail )widziałam,że nawet na nich zrobiły wrażenie te tłumy. W Gdańsku spędzili wspaniały czas,byli witani z wielką pompą tysiącami chorągiewek, z muzyką, średniowiecznymi rycerzami,nie zapominając o prezentach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze to nie podobają mi się jej stylizacje z wizyty w Polsce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też nie zachwyciły. Sukienka od G.Baczyńskiej była okropna. Jej piersi wyglądały w tym jak dawna Madonna :)
   Jedyny strój, który mi się podobał to ten biały - w dniu przylotu.

   Usuń