Księżniczka Alexandra.

www.royal.uk

Księżniczka Alexandra Ogilvy urodziła się 25 grudnia 1936 roku, jako córka księcia George'a i księżniczki Mariny z Grecji i Danii. W chwili urodzenia zajmowała 6 miejsce w linii sukcesji do brytyjskiego tronu, a obecnie zajmuje 50-te. Urodziła się w 35 urodziny swojej ciotki Alice (księżnej Gloucester) oraz dwa tygodnie po abdykacji swojego wuja, księcia Windsoru. Ma dwójkę braci: księcia Edwarda i księcia Michaela z Kentu.

9 lutego 1937 roku odbył się jej chrzest w prywatnej kaplicy Pałacu Buckingham. Rodzicami chrzestnymi zostali: król Jerzy VI, królowa Elżbieta, królowa Maud z Norwegii, książę Mikołaj z Grecji i Danii, księżniczka Olga z Jugosławii, księżniczka Beatrice (księżna Henry z Battenbergu), hrabia Athlone, hrabia Karl Theodor z Toerring-Jettenbach. W chwili chrztu obecni byli tylko król i królowa Wielkiej Brytanii oraz hrabia Athlone.Embed from Getty Images

Na cześć swojej prababci - królowej Alexandry, prababci - Wielkiej Księżnej Eleny Władimirownej z Rosji, cioci - hrabiny Elizabeth z Törring-Jettenbach i księżniczki Olgii z Jugosławii otrzymała imiona Alexandra Helen Elizabeth Olga Christabel. Swoje ostatnie imię Christabel otrzymała, ponieważ urodziła się w Boże Narodzenie. Poprzez swoją babcię i dziadka spokrewniona jest z Grecką i Rosyjską Rodziną Królewską.

Dzieciństwo spędziła w wiejskiej posiadłości Coppins. Gdy rozpoczęła się II Wojna Światowa przeprowadziła się do swojej babci królowej Mary. Alexandra była pierwszą brytyjską księżniczką, która uczyła się w zwykłej szkole z internatem, Heathfield School. Po ukończeniu szkoły studiowała muzykę i język francuski w Paryżu. Jej ojciec książę George zginął w katastrofie lotniczej w Szkocji, 25 sierpnia 1942 roku. Nowym księciem Kentu został wtedy jej starszy brat, książę Edward. 

Była druhną na ślubie Lorda Brabourne i Lady Patrici Mountbatten, księżniczki Elżbiety z księciem Philipem Mountbattenem oraz księcia Juana Carlosa z Hiszpanii z księżniczką Sophią z Grecjii i Danii (jej kuzynką od strony mamy).


Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

Rok po ślubie swojego starszego brata, 24 kwietnia 1963 roku w Westminster Abbey poślubiła Angusa Ogilvy, syna dwunastego hrabiego Airlie i Lady Alexandry Coke. (O ślubie pisałam Tutaj - autorka). Transmisję ceremonii obejrzało ponad 200 milionów ludzi, a druhną była m.in. księżniczka Anna. Para nie pojawiła się jednak na balkonie Pałacu Buckingham, a dzień ślubu nie był dniem wolnym od pracy, jak to w większości królewskich ślubów bywało. Na zaproszenie królowej, swój miesiąc miodowy para spędziła w szkockiej rezydencji Birkhall.Para doczekała się dwójki dzieci:

James Robert Bruce Ogilvy - urodzony 29 lutego 1964 roku. Mąż Julii Rawlinson i ojciec Flory Ogilvy (urodzonej w 1994 roku) oraz Alexandra urodzonego w 1996 roku.

Marina Victoria Alexandra - urodzona 31 lipca 1966 roku. W 1990 roku poślubiła fotografa Paula Mowatta, ale małżeństwo zakończyło się rozwodem. Doczekali się dwójki dzieci: Zenouski (ur. w 1990 roku) oraz Christiana (ur. w 1993 roku).

Alexandra i Angus nie zamieszkali w żadnym z królewskich pałaców, a jako swój dom wybrali Thatched House Lodge w Londynie. Mimo to księżniczka zatrzymała swoje apartamenty w St James's Palace. 


Embed from Getty Images
 
W 2004 roku została wdową. Po ciężkiej chorobie nowotworowej, w wieku 76 lat (26 grudnia) zmarł Sir Angus Ogilvy. Pogrzeb odbył się 5 stycznia 2005 roku w kaplicy zamku Windsor. Sir Angus został pochowany w Frogmore w Windsorze (miejscu pochówku, m.in. księcia i księżnej Windsoru czy księcia Williama z Gloucester). Po śmierci męża księżniczka Alexandra rozważała sprzedanie rezydencji Thatched House Lodge, ale ostatecznie nigdy do tego nie doszło.

Księżniczka Alexandra jest bardzo znaną i lubianą członkinią Brytyjskiej Rodziny Królewskiej. Należy do grona najbardziej pracowitych członków rodziny. Jest także ulubioną ciocią księcia Karola, który podobno podczas wyjazdów zabiera ze sobą zdjęcie swojej ciotki i kładzie je na stoliku nocnym. W 1982 roku została matką chrzestną księcia Williama.

Z okazji jej 80-tych urodzin, w listopadzie 2016 roku królowa Elżbieta zorganizowała specjalne przyjęcie w Pałacu Buckingham, gdzie zaproszono przedstawicieli organizacji charytatywnych, których patronem jest księżniczka. 


Autorem postu jest mój czytelnik: Kamil :)

8 komentarzy

 1. Wow, nawet nie miałam pojęcia o jej istnieniu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I dla takich komentarzy wiem, że pisanie o BRK ma sens :) Bo Rodzina Królewska to nie tylko królowa i książę William, ale wiele innych osób także. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że Kamil (autor postu) lubi pisać o tych mniej znanych :)

   Usuń
 2. Masz rację, oby więcej takich notek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy post, lubię czytać o tych mniej znanych członkach BRK, zawsze dowiaduję się czegoś nowego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ona chyba po śmierci męża przeszła na katolicyzm o ile nie wczesniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, księżniczka Alexandra jest wyznania anglikańskiego. Na katolicyzm w 1994 roku przeszła Katharine księżna Kentu. Cieszę się,że post Wam się podoba. :)

   Usuń
 5. jestem tu po raz pierwszy i od razu zakochałam sie w tym blogu.świetne tekstypiękne gustowne zdjęcia.Ogromna klasa.Pozdrawiam i zycze wytrwałości w prowadzeniu tego wspaniałego bloga.Dziękuje że jestes

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O jej! Bardzo dziękuję za tak miłe słowa! :) Cieszę się, że moja praca włożona w bloga się podoba i zostaje doceniona. Witam serdecznie :)

   Usuń