Królowa na Royal Windsor Horse Show + więcej.

www.dailymail.co.uk

Od środy do dzisiaj odbywa się coroczne Royal Windsor Horse Show, podczas którego można oglądać zawody w skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu, prowadzeniu i wytrzymałości. Królowa Elżbieta II zawsze bardzo chętnie uczestniczy w tym wydarzeniu, w czym towarzyszą jej także inni członkowie Rodziny Królewskiej.
Embed from Getty Images
 
Embed from Getty Images 

www.dailymail.co.uk

W tym roku towarzyszyła jej hrabina Wessex z dziećmi, książę Andrzej, a nawet zauważono księcia Filipa za kierownicą samochodu.

 * * * * *
Embed from Getty Images

W poniedziałek książę Walii i księżna Kornwalii rozpoczęli swoje kilkudniowe royal tour po Francji i Grecji. Po przylocie do Nicei we Francji zostali przywitani przez lorda Llewellyna, (ambasadora we Francji), a następnie wzięli udział w uroczystościach upamiętniających tych, którzy zginęli podczas ataku na promenadzie Anglais w lipcu 2016 r. Książę Walii złożył kwiaty w miejscu pamięci, a także spotkał się z rodzinami ofiar i członkami służb ratowniczych, którzy pracowali w dniu ataku.

Para książęca następnie odwiedziła perfumerię w Èze, która została założona w 1926 roku i jest jedną z najbardziej znanych we Francji. Na miejscu mieli okazję zobaczyć proces powstawania perfum, powąchać wiele zapachów, a nawet spróbować stworzyć swój własny zapach. Po zwiedzaniu postanowili zobaczyć miejscowość, chodząc po wąskich uliczkach z widokami na Morze Śródziemne. Wieczorem wzięli udział w przyjęciu w Villa Masséna, aby świętować związki między Wielką Brytanią i Niceą, gdzie książę wygłosił przemówienie.

Embed from Getty Images
 
Embed from Getty Images
 
Embed from Getty Images

Drugiego dnia przyjechali do Lyonu, gdzie wzięli udział w ceremonii z okazji 73 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Książę Karol złożył wieniec pod pomnikiem Parc Tete d'Or. Następnie odwiedzili targ spożywczy Les Halles de Lyon-Paul Bocuse, gdzie odwiedzili różne stoiska, w tym ze suszoną wędliną i regionalnymi produktami.

Książę Walii spotkał się z sekretarzem generalnym (Jürgen Stock) w Interpolu, gdzie poznał personel pracujący na różnych obszarach przestępczości, w tym walczący z nielegalnym handlem dzikimi zwierzętami czy współczesnym niewolnictwie. W czasie wizyty książę został poinformowany o operacji Libertad , która uratowała 350 potencjalnych ofiar handlu ludźmi w obu Amerykach. Następnie odwiedził Uniwersytet ISARA by spotkać się z grupą studentów, pracowników i absolwentów na kampusie, który poświęcony jest agroekologii, zrównoważonemu rozwojowi i nauce o żywności. Książę został przedstawiony byłym studentom, którzy założyli własne firmy spożywcze, z których jedna dostarcza organiczne substytuty mięsa wegetariańskiego na rynek komercyjny. 

W tym samym czasie księżna odwiedziła VIFILL SOS Femmes - dom dla kobiet i dzieci, które ucierpiały z powodu przemocy domowej, gdzie dowiedziała się m.in. jak organizacja pracuje oraz jak wygląda życie mieszkających tam kobiet z dziećmi. Pod koniec wizyty Camilla przekazała organizacji dwa rodzaje pieczywa. 
Następną wizytę odbyła w Emmaus Lyon - francuskiej organizacji charytatywnej, która wykorzystuje przedsiębiorstwa społeczne i recykling, aby zapewnić długoterminowe wsparcie dla osób bezdomnych. 

Trzeci i zarazem ostatni dzień we Francji rozpoczęli od Nice Flower Market, gdzie odwiedzili stoisko z kwiatami, stragan z owocami i warzywami oraz stoisko sprzedające socca - specjalność z Nicei przygotowaną z mąki z ciecierzycy i oliwy z oliwek. 
Następnie udali się na lotnisko, skąd przylecieli do Aten w Grecji, gdzie przywitała ich Kate Smith, brytyjski ambasador w Grecji.

Embed from Getty Images Embed from Getty Images Embed from Getty Images

Wizytę rozpoczęli od uroczystości na placu Syntagma w Atenach ku pamięci wszystkich Greków, którzy walczyli o swój kraj. Następnie spotkali się z Prezydentem Grecji, Prokopios Pavlopoulous i jego żoną Vlassią Pavlopoulous-Peltsemi w Pałacu Prezydenckim. Książę spotkał się także z premierem Alexisem Tsipras, a w tym samym czasie księżna spotkała się z żoną premiera (Betty Baziane), która oprowadziła Camillę po Muzeum Benaki.

Kolejnego dnia książę Walii przybył do Pałacu Arcybiskupiego, gdzie został powitany przez arcybiskupa Ieronymosa II. Następnie razem z Camillą zatrzymali się na przekąskę podczas przechadzki po dzielnicy Kapnikarea w centrum Aten. Po zwiedzeniu XI-wiecznego kościoła św. Eirini i stoiskach przy placu spróbowali tradycyjną grecką kawę w lokalnej kawiarni. Następnie odwiedzili stragany z lokalnymi przysmakami, takimi jak loukoumades, tradycyjne greckie pączki, koulouri oraz precle.
Następnie udali się na cmentarz, gdzie powitali ich kapitan Tim Ferns. Spotkali się tam z dygnitarzami i gośćmi, w tym 101-letniego weterana wojennego, Themistokles Marinos MBE, który otrzymał osiem greckich medali.

Księżna Kornwalii udała się do klasztoru Kaisariani, gdzie przeczytała fragment ,,Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego" grupie dzieci w wieku szkolnym. Na pytanie, jaka jest jej ulubiona książka odpowiedziała: ,,Kiedy byłam bardzo młoda, co było 100 lat temu, lubiłam książki Rudyard'a Kiplinga". Dzieci następnie zaskoczyły księżną, ponieważ zagrały scenę, którą właśnie przeczytała. Camilla odwiedziła także organizację, która pomaga kobietom dotkniętym przemocą domową.
W międzyczasie książę Walii odwiedził port w Pireusie i udał się na pokład HMS ECHO, HMC Valiant i Helleric Ship AVEROF, aby spotkać członków załogi i dowiedzieć się o pracy humanitarnej statków. Następnie dołączył do przyjęcia w Yacht Club z osobami reprezentującymi przekrój greckiej społeczności żeglugowej.
Para książęca zakończyła 2 dzień w Grecji w rezydencji brytyjskiego ambasadora, gdzie wzięli udział w przyjęciu, aby uczcić różne aspekty stosunków dwustronnych między Wielką Brytanią i Grecją. Obecni byli przedstawiciele różnych obszarów i branż, w tym biznesu, archeologii, bezpieczeństwa, turystyki, mediów i religii.
 
  Embed from Getty Images 

Embed from Getty Images

Swój statni dzień wizyty w Grecji para książęca rozpoczęła na Krecie na stanowisku archeologicznym w Knossos, gdzie zostali powitani przez profesora Johna Benneta, dyrektora brytyjskiej szkoły w Atenach. 

Księżna Kornwalii spotkała się z grupą dzieci w wieku szkolnym, uczących się życia na Minoanie na Krecie, a Książę Walii dołączył do spotkania ,,Cooking Like Minoans", w której książę dodał miód do greckiego garnka zawierającego danie z soczewicy.
Camilla zwiedziła także winiarnię Lyrarakis, której celem jest odkrycie dawno wymarłych starożytnych odmian win. Spotkała się tam z właścicielami winnicy, którzy oprowadzili ją po całym terenie, a następnie wzięła udział w degustacji win.

Ostatnim miejscem w którym pojawiła się para książęca był Plac Kościelny w wiosce Archanes, gdzie wspólnie uczczono jedzenie, kulturę i ich dziedzictwo. Następnie zaproszono ich do tradycyjnego tańca, zwanego siganos, w którym tancerze łączą ramiona i obracają się w kółko. 

5 komentarzy

 1. Księżna Kornwalii jest zawsze ładnie ubrana, elegancko, klasycznie, stosownie do wieku, kremowa sukienka (zdjęcie z kieliszkiem wina) piękna !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda :) I co najważniejsze zawsze wygodnie i bez obawy wpadki gdyby wiał wiatr.

   Usuń
 2. Wizyta Karola i Camilli była bardzo ciekawa,jednak z największą niecierpliwością czekałam na drugą część wizyty, w Grecji, i się nie zawiodłam. Musieli się świetnie bawić!

  OdpowiedzUsuń
 3. Uśmiech królowej na pierwszym zdjęciu- bezcenny.
  Ależ Louise wyrosła w każdym aspekcie.
  Im dłużej Camilla i Karol są w małżeństwie tym lepiej im to służy.Zakochałam się w białej,haftowanej sukni księżnej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę, to piękna para.

   Usuń