Rodzina Królewska w Polsce.


www.wp.pl

 Pierwsza i na razie jedyna wizyta Królowej i księcia Filipa w Polsce odbyła się w dniach 25-26 marca 1996 roku. Po przylocie do Warszawy i przyjeździe do Pałacu Prezydenckiego zostali powitani przez ówczesnego Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i jego żonę Jolantę. Następnie monarchini udała się z mężem i burmistrzem Warszawy na krótki spacer po centrum stolicy, gdzie przywitał ich tłum mieszkańców. www.express.co.uk

Tego samego dnia Królowa uczestniczyła w obradach Sejmu, które pierwszy raz w historii Polski zostały nadane przez Internet na żywo.Elżbieta II odwiedziła także Umschlagplatz (nieistniejącą rampę kolejową przy ulicy Stawki 4/6 w Warszawie, która wraz ze znajdującymi się w jej sąsiedztwie budynkami była wykorzystywana w latach 1942–1943 jako miejsce koncentracji Żydów z warszawskiego getta przed wywiezieniem ich do obozu zagłady w Treblince oraz obozów w dystrykcie lubelskim; www.wikipedia.org).   
Przy pomniku żydowskim złożyła także wieniec aby uczcić pamięć ofiar Holokaustu. Wieczorem, w Pałacu Prezydenckim odbył się specjalny bankiet, który został zorganizowany z okazji wizyty pary królewskiej.

www.gazeta.pl
www.twitter.com
www.enjoyyourstay.pl

Następnego dnia para królewska odwiedziła Kraków. Po przyjeździe z lotniska udali się na Wawel. Książę Filip spotkał się z przywódcami żydowskimi, a także odwiedził starą żydowską dzielnicę Krakowa - Kazimierz. Na pożegnanie uczestniczyli w lunchu na Uniwersytecie Jagiellońskim, po którym polecieli do Pragi.


* * * * *
www.kropla.eko.org.pl

W 1993 roku książę Karol odwiedził Warszawę, Kraków i Gdańsk. Kolejna wizyta odbyła się w 2002 roku, gdzie odwiedził Centrum Ekologicznych Technologii Sunflower Farm i siedzibę ICPPC (Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi) w Stryszowie
koło Krakowa. Podczas wizyty w
krakowskim British Council otworzył wystawę XX- wiecznych brytyjskich

rysunków i akwarel, a także spacerował wokół Morskiego Oka w Tatrach.


www.rp.pl
www.rp.pl

W 2008 roku książę znowu przybył do Krakowa. Tym razem Karol pojawił się w towarzystwie żony, która była pierwszy raz w naszym kraju. Para książęca uczestniczyła 28 kwietnia w uroczystości otwarcia Centrum Społeczności Żydowskiej, które powstało z inicjatywy księcia i dzięki wsparciu organizacji World Jewish Relief. Przedtem jednak zwiedzili Rynek Główny, w tym Kościół Mariacki i Sukiennice w których Camilla kupiła dwa serduszka wykonane z bursztynu, dwie tradycyjne, haftowane
bluzeczki krakowskie oraz dwie laleczki w strojach krakowskich. Na koniec wizyty zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu.

www.cbsnews.com
www.cbsnews.com
Z premierem Donaldem Tuskiem i jego żoną / www.cbsnews.com
 

Kolejna i obecnie ostatnia wizyta pary książęcej odbyła się w 2010 roku. W Warszawie zostali przywitani przez parę prezydencką (Lecha Kaczyńskiego i Marię) w Pałacu Prezydenckim, gdzie wieczorem odbyła się uroczysta kolacja. Tego samego dnia książę z żoną złożyli wieniec przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki, a także odwiedzili muzeum. Kolejnego dnia książę Karol odwiedził Białowieski Park Narodowy, a wieczorem wraz z żoną uczestniczył w koncercie ,,Polska Fryderyka Chopina i epoka romantyzmu".


* * * * *


Księżniczka Anna odwiedziła nasz kraj 2 razy. Pierwszy raz w 1991 roku, a następnie w 2006 roku, gdzie odwiedziła Warszawę i Gdańsk. W stolicy spotkała się z parą prezydencką (L i M.Kaczyńscy), gdzie rozmowa głównie dotyczyła organizacji charytatywnych w Polsce. Księżniczka zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego, a następnego dnia spotkała się z Lechem Wałęsą i jego małżonką w Gdańsku.
Księżniczka królewska złożyła kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, a także została matką chrzestną statku ,,Phares", który został zbudowany na zamówienie szkockiego armatora przez Gdańską Stocznię Remontową. Na miejscu odwiedziła także Bibliotekę Brytyjską Uniwersytetu Gdańskiego i spotkała się z laureatami konkursów organizowanych przez British Council.
 


* * * * *

Hrabia i Hrabina Wessex odwiedzili Polskę 2 listopada 2004 roku. W Warszawie zostali powitani przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i jego małżonkę Jolantę. W stolicy odwiedzili Szkołę Podstawową nr 258 aby oficjalnie rozpocząć program o nazwie ,,Trampolina".3 listopada Edward i Sophie odwiedzili Kraków, gdzie Hrabina m.in. oficjalnie otworzyła festiwal Dreams and Teams, który powstał przy współpracy z British Council. Następnego dnia udali się do Wieliczki aby zwiedzić słynną na całym świecie Kopalnię Soli.

Kolejną wizytą w Polsce były obchody 25 lecia wolności Polski (4 czerwca 2014 roku) w Warszawie na których pojawił się książę Edward. Następnego dnia odwiedził The British School, gdzie oficjalnie otworzył nową salę Art Centre, a także spotkał się z pracownikami, rodzicami i uczniami szkoły.

3 komentarze

  1. Szkoda,że niema lepszego zdjęcia z przyjęcia Elżbiety II i pary prezydenckiej na której Jolanta Kwaśniewska miała piękną złotą suknie,której sama królowa jej pozazdrościła. I wysłała damę dworu aby się dowiedziała skąd pochodzi sukienka wówczas prezydentowa z dumą powiedziała,że to jest 100% produkt polski.Ciekawostką jest jeszcze to że Kwaśniewska miała mieć sukienkę z tej samej tkaniny co królowa ale strona brytyjska zasugerowała,że powinna zrezygnować z tamtej sukienki na rzecz królowej i zrezygnowała powalając królową tak,że królowa nie mogła oderwać wzroku od złotej sukienki:)Danka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Post był pisany w 2015 roku, więc nie było wtedy Kate i Williama w Polsce. Może wkrótce dopiszę.

      Usuń