Dlaczego córka hrabiego to lady, a nie hrabina? Kto przed kim dyga? Jak zakłada się tiarę?

www.pinterest.com

Dlaczego córka hrabiego to Lady, a nie hrabina? Dlaczego hrabina Wessex została hrabiną, a nie księżną?

Książę Edward jest oficjalnie tytułowany „Jego Królewska Wysokość hrabia Wessex”.
,,W dniu ślubu królowa Elżbieta II nadała swemu najmłodszemu synowi parowski tytuł „hrabiego Wessex” i, jako tytuł dodatkowy, „wicehrabiego Severn” (w Zjednoczonym Królestwie tytuły te noszą najstarsi synowie parów, jako ich następcy, tak też będzie stylizowany syn Edwarda). Było to zerwanie ze zwyczajem, iż królewskim synom nadaje się parowskie tytuły książęce (diuków), najwyższe w hierarchii arystokracji brytyjskiej, zaraz poniżej rodziny królewskiej". (www.wikipedia.org)

Dlatego też dniu ślubu Sophie otrzymała tytuł hrabiny Wessex, a nie np. księżnej (jak w przypadku Catherine, żony Williama, w dniu ślubu jako książę Cambridge). Poza tym pałac Buckingham ogłosił, że po śmierci księcia Filipa to Edward otrzyma tytuł księcia Edynbruga.

Sophie i Edward podjęli także decyzję, że ich dzieci ,,nie będą tytułowane zgodnie z przysługującym im formalnie prawem „Ich Królewskimi Wysokościami książętami Zjednoczonego Królestwa” (jako wnukowie monarchy w linii męskiej), lecz jak potomstwo parowskiego hrabiego, tzn. najstarszy syn będzie wicehrabią Severn, młodsi synowie będą „wielmożnymi” (The Honourable), a córki będą posługiwały się tytułami „lady”. Nie wiadomo, co stanie się, kiedy Edward zostanie diukiem Edynburga".

www.pinterest.com


Kto przed kim "dyga" i czy rzeczywiście Kate dyga przed księżniczkami Beatrice i Eugenie? Czy księżniczki krwi dygają przed Williamem?


Dworski protokół wymaga od księżnej Catherine dygania w obecności księżniczek Beatrice i Eugenii, księżniczki Anny, księżniczki Alexandry i oczywiście samej Królowej. Chodzi tu o dyganie przed księżniczkami ,,krwi". Jednak kiedy księżna Cambridge jest w towarzystwie Williama nie musi tego robić, z wyjątkiem pary królewskiej oraz księcia Karola i księżnej Camilli.

 
Znalezione na www.macleans.ca


Tymczasem Sophie - hrabina Wessex musi dygać zawsze jako pierwsza, ponieważ jest niżej w hierarchii rodziny królewskiej (mimo, że jest żoną najmłodszego syna królowej). Czy księżniczki dygają np. przed księciem Williamem? Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, ale nigdy nie widziałam aby oficjalnie ktokolwiek z BRK to robił ;) Niestety nie udało mi się nigdy znaleźć książki lub zapisów, które rozwiązałyby moje wątpliwości i pytania dotyczące protokołu panującego na brytyjskim dworze. Może Wy coś znacie, czytaliście i możecie polecić? :)

www.pinterest.com

Jak zakłada się tiarę? Czy się ją przypina?

Co prawda nigdy nie miałam tiary, ale z moich obserwacji wynika, że ubiera się ją trochę jak opaskę. Nie za blisko i nie za daleko, tak aby jej ciężar nie powodował ewentualnego zsuwania się. Księżne, księżniczki itp. często końcówki tiar mają wpięte we włosy, a sama tiara umieszczana jest zwykle na ,,druciku owiniętym miękkim materiałem", który nie będzie wbijał się w głowę. Lepiej nie umiem tego wyjaśnić ;)

22 komentarze

 1. świetny post :):) oby tak dalej

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja na swoim ślubie też miałam tiarę :). Miałam ją przypiętą na niezliczoną ilość wsuwek. http://www.fotosik.pl/zdjecie/7b381c9e4dd87070

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ladnie :-) Byc moze ksiezne tez uzywaja wsuwek, choc na zdjeciach nigdy tego nie zauwazylam :)

   Usuń
  2. Bo je się tak wpina, żeby ich nie było widać. U mnie też nie było ich widać.

   Usuń
  3. Fryzjer Księżnej Mary powiedział kiedyś w wywiadzie, że fryzurę specjalnie dopasowuje się do tiary, którą Mary założy na daną uroczystość (podobnie z fascynatorami), bo nie każda fryzura się nadaje i nie każda utrzyma tiarę na miejscu. Problem z tym miała Stephanie z Luksemburga, gdzie widać było, że rodzinna tiara zsunęła się na tył głowy.

   Usuń
 3. Wow muszę przyznać,że notka zrobiła na mnie naprawdę wielkie wrażenie, bardzo ciekawa. Ale mam jeszcze pytanie czy Kate musi dygać np, przed księciem(diukiem np. Kentu) albo przed Księżną np. Kentu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mysle, ze przed ksieciem Kentu moze tak byc jesli nie ma kolo niej Williama. W przypadku zony (ksieznej nie z krwi, z reszta tak jak ona) juz nie, poniewaz to ona jest ,,wyzej w hierarchii rodziny" jako zona nastepcy tronu ;)

   Usuń
 4. Świetna notka! Oby wiecej takich ciekawostek ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fantastyczna, ciekawa notka! Wielu rzeczy nie wiedziałam, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To notka z Waszych propozycji :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo przydatna notka! :) mam jeszcze jedno pytanie, czy Harry, hrabina Sophie i Zara muszą dygać przed Kate?? :) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszą przecież masz to przedstawione szarą linią na rysunku ;)

   Usuń
  2. Na rysunku widać, że nie książę Harry, a jego przyszła żona będzie musiała dygać przed Kate :)

   Usuń
 8. Sophie swój ukłon przed królową to ma dopracowany do perfekcji, ja już dawno leżała bym na ziemi :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahhah ja pewnie tez ;-) Lata praktyki robia swoje ;)

   Usuń
 9. A w takim razie czy jest ktoś z rodziny królewskiej kto dyga przed Kate ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Hrabina Sophie, Zara Tindall i Autumn Philips.

   Usuń
 10. Super post! Dużo z tych rzeczy nie wiedziałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo dziękuję za tę notkę, bo to były moje pytania :) Czy wiadomo dlaczego "zerwano z tradycją" w przypadku tytułu dla Edwarda? Jestem ciekawa, czy młodsze pokolenie w sytuacjach prywatnych, np. przy spotkaniu na meczu polo, dyga przed sobą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie nie wiem dlaczego po ślubie Edward dostał tytuł hrabiego, a nie księcia np. Cambridge jak William. Myślę, że królowa musiała z kimś to dyskutować, stąd też taka decyzja. To tylko moje domysły. Wiadomo, że po śmierci księcia Filipa otrzyma tytuł księcia Edynburga.
   Co do młodszego pokolenia, to uważam, że prawdopodobnie mogą się witać ze sobą ,,oficjalnie" ze względu na protokół, ale czy rzeczywiście tak robią to już wiedzą tylko oni ;)

   Usuń
 12. Dlaczego Edward po śmierci Philipa nie otrzymał tytułu księcia Edynburga?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co się orientuję, to prawdopodobnie otrzyma ten tytuł, ale dopiero kiedy Królem zostanie książę Karol czyli po śmierci matki.

   Usuń