Inwestytura księcia Karola na księcia Walii.

www.pinterest.com

Tytuł księcia Walii jest przyznawany najstarszemu (żyjącemu) synowi Króla/Królowej w Wielkiej Brytanii.

,,Książę Walii jest tradycyjnie tytułowany "Jego Królewska Wysokość" (ang. His Royal Highness). Żona księcia Walii przyjmuje tytuł księżnej Walii, jednak traci ona ten tytuł w przypadku rozwodu (doszło do zmian w przypadku księżniczki Diany, odbierając jej jedynie styl JKW, ale pozostawiając "Księżna Walii" ze względu na jej wysoką popularność). Tradycja ta została zmieniona z okazji ślubu obecnego księcia Walii, księcia Karola i Camilli Bowles, która otrzymała tytuł "księżnej Kornwalii" pod presją znacznej części opinii publicznej, uważającej Dianę za "jedyną i prawdziwą" księżną Walii."

(www.wikipedia.org)

Książę Karol otrzymał tytuł księcia Walii 26 lipca 1958 roku kiedy miał zaledwie 10 lat. W związku z tym oficjalna inwestytura odbyła się dopiero 11 lat później, 1 lipca 1969 roku na Zamku Caernarfon w Walii. Młody Karol musiał poznać kulturę Walii oraz nauczyć się języka walijskiego, w którym mówił część swojej oficjalnej mowy. Kilka miesięcy przed ceremonią uczył się więc na University College of Wales w Aberystwyth.

www.flickr.com
www.dailymail.co.uk

Inwestytura księcia była zupełnie inna niż jego poprzedników. Wiele szczegółów zmieniono aby wyglądała bardziej nowocześnie, ponieważ wg opinii publicznej monarchia była nieaktualna i powinna zmienić swój wizerunek. Większość elementów do ceremonii została zaprojektowana przez Lorda Snowdon'a (męża księżniczki Małgorzaty), który wybrał proste słupki, baldachim ze szkła organicznego i nowoczesny materiał, który pozwalał na zamontowanie kamer telewizyjnych. 

Ok. 500 milionów osób oglądało transmisję, z czego 19 w samej Wielkiej Brytanii. Na zamku pojawiło się 4 000 gości, a na ulicach miasta ok 90 000!


www.walesonline.co.uk

Korona na inwestytury została zaprojektowana dla króla Jerzego V, którą wykorzystywano w późniejszych ceremoniach. Ciekawostką jest iż korona dla księcia Karola musiała być nowa, ponieważ poprzednią, po swojej abdykacji zabrał nielegalnie książę Edward VIII.
Na ,,czubku" nowej zdecydowano się umieścić złotą bryłę kuli, lecz z powodu ciężaru (niewygodnego dla księcia) zastąpiono ją....pozłacaną piłeczką ping-pongową! Na ten pomysł wpadł inżynier David Mason, który 10 dni przed inwestyturą oglądal turniej tenisa stołowego.
W trakcie inwestytury książę klękając przed swoją matką otrzymał koronę, miecz, pierścień, berło oraz specjalną szatę. Następnie złożył krótką, oficjalną przysięgę w której przyrzekł, że będzie człowiekiem życia, czci, wiary i prawdy. 
Całej ceremonii strzegło 3000 policjantów w obawie przed podłożonymi bombami przez walijskich ekstremistów chcących niepodległości kraju. 
Po nabożeństwie (mówionym w obu językach), królowa i książę Filip poprowadzili Karola do bramy zamku aby przedstawić go zgromadzonemu tłumowi ludzi.

Na inwestyturze była obecna Królowa Matka, księżniczka Anna, księżniczka Małgorzata z mężem, książę i księżna Kentu, książę Michał z Kentu oraz księżniczka Alexandra z mężem.

7 komentarzy

 1. Czyli jak się urodził to nie był księciem żadnego księstwa? W takim razie jeśli Karol zostanie królem to rodzinka z Cambridge, rodzinką z Walii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Jeśli nie daj Boże królowa by odeszła Karol zostanie królem a rodzinka z Cambridge zostanie rodzinką z Walii a Harry zostałby księciem Yorku ale opuścił Rodzinę Królewską i pewnie nie zostanie księciem Yorku

   Usuń
 2. Hehe i lud ma racje. Diana jedyną księżną Walii♥ Karol tego czasu byl calkiem przystojny

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo prosiłabym o notkę o filmach o tematyce BRK ;) Obejrzałam 'Jak zostać Królem' i 'Młoda Wiktoria' i mam lekki niedosyt

  OdpowiedzUsuń
 4. Elżbieta miała naprawdę koszmarny kapelusz na tej ceremonii i w ogóle wyglądała na mocno niezadowoloną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kapelusz wyglądał okropnie przypomina mi kask ale najgorzej się ubrała księżniczka Małgorzata. Miała gorszy kapelusz niż Elżbietka. Wyglądała jak różowa landryna.

   Usuń