Katolicy w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej.


Dzisiaj kolejny post autorstwa Kamila :)

W dzisiejszym poście chciałbym przedstawić Wam wszystkich katolików w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej oraz wyjaśnić dlaczego księżna Kentu przeszła na katolicyzm. Mam nadzieję, że post Wam się spodoba i zapraszam do czytania.

Księżna Kentu Katharine przeszła na katolicyzm w 1994 roku. Uprzednio uzyskała zgodę Królowej Elżbiety II i papieża Jana Pawła II. Decyzja księżnej wywołała duże zaskoczenie w całej Rodzinie Królewskiej. Żaden członek nie zmienił swojego wyznania od XVIII wieku. W  wywiadzie udzielonym w BBC swoje stanowisko poparła słowami:

,,Lubię wytyczne, a Kościół Katolicki oferuje Ci wytyczne. (I do love guidelines and the Catholic Church offers you guidelines.) Zawsze tego pragnęłam. Lubię wiedzieć, czego się ode mnie oczekuje. Jak mówiono: powinieneś chodzić do Kościoła co niedzielę, a jeśli tego nie robisz, to do niego nie należysz."
Lord Nicholas Windsor z żoną / www.telegraph.co.uk

Dokładnie nie wiadomo dlaczego Katharine zdecydowała się na tak odważną decyzję. Przypuszczam, że mogło to być spowodowane  depresją na którą cierpiała po urodzeniu martwego dziecka, Patricka w 1977 roku.                   

,,To miało na mnie ogromny wpływ. Nie miałam pojęcia jak bardzo katastrofalne to może być dla każdej kobiety. To sprawiło, że zrozumiałam innych, którzy cierpieli po urodzeniu martwego dziecka".
                                                                                           The Daily Telegraph 1997

                                                                                   
Zmiana wyznania spowodowała lawinę. Od tej pory kilkoro członków zdecydowało się na zmianę wyznania. Chciałabym Wam ich przedstawić:

Lord Nicholas Windsor - syn księcia i księżnej Kentu, przeszedł na katolicyzm w 2001 roku. 4 lipca 2011 został honorowym wiceprezesem przyjaciół Ordynariatu Personalnego Matki Bożej z Walsingham, Ordynariatu anglikańskiego w Kościele rzymskokatolickim. W 2011 powołany w skład Papieskiej Akademii Życia, gdzie angażuje się w prace nad ochroną życia poczętego.  

Edward Windsor Lord Downpatrick - syn hrabiego i hrabiny St Andrews, wnuk księcia i księżnej Kentu.  Przeszedł na katolicyzm w 2003 roku( wieku 13 lat).  Diana, księżna Walii została jego matką chrzestną.

Lady Marina Windsor - najstarsza córka hrabiego i hrabiny St Andrews George'a Windsora i Sylvany Tomaselli. Wnuczka Edwarda Windsora, księcia Kentu i Katherine Worsley - księżnej Kentu. Przeszła na katolicyzm w 2008 roku.

Lord Downpatrick / www.telegraph.co.uk
Hrabia St Andrews z żoną / www.pinterest.com

Katolicy, którzy weszli do Rodziny Królewskiej poprzez małżeństwo:

Księżna Michael z Kentu -  księżna Zjednoczonego Królestwa, żona księcia Michała z Kentu. Katoliczka od urodzenia. Z tego powodu książę Michał utracił prawa do brytyjskiego tronu, które zostały mu przywrócone w 2011 roku. 

Sylvana Tomaselli, hrabina St Andrews - żona hrabiego St Andrews George`a, katoliczka od urodzenia. Doktor historii, wykładowca na University of Cambridge i  St John's College.

Lady Nicholas Windsor - żona Lorda Nicholasa Windsora, synowa księcia i księżnej Kentu. 

Lady Marina Windsor / www.pinterest.com


Dzieci wychowane w wierze katolickiej:

Albert Windsor-  najstarszy syn Lorda i Lady Nicholas Windsor, został ochrzczony w kaplicy Pałacu Świętego Jakuba w Londynie.

Leopold Windsor- drugie dziecko Lorda i Lady Nicholas Windsor, został ochrzczony w Watykanie. 

Louis Windsor - najmłodszy syn Lorda i Lady Nicholas Windsor. 
 
Książę i księżna Michael z Kentu / www.tynipic.com
 
W 2010 roku księżna Michael z Kentu jako jedyna reprezentowała Rodzinę Królewską podczas wizyty Papieża Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii. 

Lord i Lady Nicholas Windsor odwiedzili Polskę 19 września 2007 roku. Otworzyli wystawę portretów Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton w Warszawie. 

Mam nadzieję,że nikogo nie pominąłem. Jak widać, Brytyjska Rodzina Królewska posiada wielu katolików, którzy angażują się wiele Katolickich Organizacji Charytatywnych. Czy post Wam się spodobał? Czy macie jakieś uwagi, pytania, itp.?

10 komentarzy

 1. Czyli nie wszyscy Windsorowie muszą wyznawać anglikanizm ;) A patrz, aż się zdziwiłam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet nie wiedziałam, że w rodzinie królewskiej jest aż tyle katolików ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kamil pisze ciekawe posty :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny pomysł na notkę, miło było poczytać :)


  Royal Person

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyli księżna Kentu jakby zaraziła wiarą swoją rodzinę

  OdpowiedzUsuń
 6. Sporo tych katolików. Nie wiedziałam o wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 7. Trochę się pogubiłam kto jest dla kogo kim, ale doszłam do tego co i jak :P
  Ciekawy post. Byle do kolejnego!

  OdpowiedzUsuń
 8. nie podobał mi sie post bo nie lubie katolickiej wiary juz wole protestancka

  OdpowiedzUsuń