Królowa na obchodach 800 rocznicy Magna Carta / Książę Karol z Camillą odwiedzą USA + więcej.

www.dailymail.co.uk

Wczoraj wieczorem w Pałacu Buckingham Królowa wraz z księciem Filipem uczestniczyła w 800 rocznicy Magna Charta (Elżbieta II patronuje Magna Charta Trust).
Zapewne wiele z Was zadało sobie teraz pytanie: czym jest Magna Carta? O to odpowiedź:

Wikipedia.org: ,,Magna Charta Libertatum (lub Magna Carta), czyli Wielka Karta Swobód (ang. The Great Charter) – akt wydany w Anglii w 1215 przez króla Jana bez Ziemi pod naciskiem możnowładztwa, wzburzonego królewską samowolą i uciskiem podatkowym. Formalnie była przywilejem mającym równocześnie znamiona umowy między królem a jego wasalami. Ograniczała władzę monarszą, głównie w dziedzinie skarbowej (nakładanie podatków za zgodą rady królestwa) i sądowej (zakaz więzienia lub karania bez wyroku sądowego), określając uprawnienia baronów, duchowieństwa i zakres swobód klas niższych. Wielka Karta Swobód przyznawała feudałom prawo oporu przeciwko królowi w razie naruszenia przez niego praw w niej zawartych".

www.dailymail.co.uk

Królowa miała okazję więc zobaczyć kopię (1 z 4 na świecie) tego dokumentu, który napisany na baranim pergaminie zawiera 3500 słów w języku łacińskim. Dokument jest własnością British Library. 
Wśród osób uczestniczących w przyjęciu był m.in. Lord Kanclerz, sekretarz stanu ds sprawiedliwości Chris Graylin, wiceprzewodniczący Magna Carta Trust, studenci prawa oraz księżniczka Anna.

 * * * * *
www.telegraph.co.uk

Z oficjalnej strony księcia Karola i Camilii: ,,Na wniosek brytyjskiego rządu Ich Królewskie Wysokości Książę Walii i Księżna Kornwalii odbędą czterodniową wizytę w Stanach Zjednoczonych od 17 - 20 marca 2015. Podejmą szeroki zakres zobowiązań do promowania brytyjskiego partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi w kluczowych obszarach, takich jak zrównoważony rozwój i zmiany klimatu, tworzenie nowych możliwości dla młodzieży, zachęcanie do korporacyjnej odpowiedzialności społecznej oraz promowanie więzi historycznych i kulturowych".
 
Para książęca odwiedzi Waszyngton, gdzie w Armed Forces Retirement Home spotkają się z weteranami wojennymi, armią, marynarką sił powietrznych i strażą przybrzeżną.
Karol i Camilla odwiedzą również Mount Vernon - dom pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych  George'a Washingtona, który przewodniczył konwencji i który opracował Konstytucję Stanów Zjednoczonych. Książę Walii będzie obchodzić także 800-rocznicę Magna Carta w czasie wizyty w Archiwach Narodowych.

www.mountvernonathome.org
 
Księżna Kornwalii będzie uczestniczyć w posiedzeniu District of Columbia’s Sexual Assault Response Team (SART) na Wydziale Nauk Sądowych w Waszyngtonie. Jest to koalicja 12 publicznych i prywatnych agencji wspólnotowych pracujących razem aby nieść pomoc ofiarom przemocy seksualnej. 

Książę będzie honorowany przez Międzynarodową Fundację Ochrony (ICCF Caucus) nagrodą za Wyjątkowe Przywództwo w ochronie środowiska.
W piątek 20 marca para książęca zakończy swoją wizytę w USA w Louisville, w stanie Kentucky. Książę Karol podczas sympozjum na temat zdrowia wygłosi przemówienie do publiczności z placówek ochrony zdrowia, biznesu, wiary i liderów społeczności o związku między zdrowiem i środowiskiem naturalnym. W tym samym czasie księżna odwiedzi projekt alfabetyzacji żywności dla młodzieży w miejscowym gospodarstwie. Projekt ten daje młodym ludziom możliwość doświadczenia życia na farmie, a także zdobycie wiedzy na temat związku między żywnością, a rolnictwem.

* * * * * 
www.wikipedia.org

Książę William od 26.02 - 1.03 odwiedzi Japonię, a następnie do 4 marca będzie przebywał w Chinach. Będzie to pierwsza oficjalna podróż księcia do tych krajów :)

W Japonii wizyta księcia łączy tradycję i dziedzictwo z naciskiem na przyszłość. Książę będzie miał okazje zobaczyć niektóre obiekty olimpijskie w Tokio (olimpiada dopiero w 2020 roku), a także napije się uroczyście herbaty z Wielkim Mistrzem.
William odwiedzi również Fukushimę - region zniszczony przez trzęsienie ziemi i tsunami 4 lata temu. W Ishinomaki i Onagawa książę spotka się z miejscowymi ludźmi, którzy odbudowują swoje domy i przedsiębiorstwa mając nadzieje na lepsze życie.

Ishinomaki po katastrofie / www.dailymail.co.uk

W Chinach książę otworzy wielki festiwal kreatywności w nowoczesnym Long Muzeum w Szanghaju. Festiwal ten zaprezentuje brytyjską innowacyjność i kreatywność mody, zdrowia, technologii, edukacji i rozrywki. Książę będzie obecny także na premierze filmu ,,Paddington", a jako przewodniczący BAFTA wręczy specjalną maskę dla Muzeum Filmu w Szanghaju.
3 marca William będzie uczestniczył w British Council Global Alumni Awards.
Książę pojawi się także w Pekinie, gdzie spotka się z przywódcami, zobaczy Zakazane Miasto (dawny pałac cesarski), a także spotka się z młodymi ludźmi aby wysłuchać ich historie na temat izolacji, migracji itp. William będzie miał także okazję poznać chińskich obrońców przyrody, którzy chronią m.in. azjatycką populację słoni w zachodniej prowincji Yunnan.

Zakazane Miasto / www.wikimedia.org

4 marca książę pojedzie do Xishuangbanna, Yunnan Province, który jest domem dla przybliżonych 250 dzikich słoni azjatyckich. Na miejscu spotka się ze społecznością wiejską aby usłyszeć m.in. jak mieszkańcy żyją razem z dzikimi słoniami. 
William odwiedzi także Elephant Sanctuary i Wild Elephant Walkway w rezerwacie przyrody Xishuangbanna. Wycieczka księcia do Chin zakończy się w ogrodzie botanicznym Xishuangbanna, gdzie dołączy do Wildlife Conservation (konferencji regionalnej) aby wygłosić krótką przemowę na temat jego wizyty i ochrony zwierząt. 

* * * * *
www.tumblr.com

Kilka dni temu widziano księcia Harry'ego w towarzystwie przyjaciół w Sztokholmie :)

www.tumblr.com

 * * * * *
Znajdź na zdjęciu księcia Williama :) / www.twitter.com

Eddie Redmayne - aktor, który dostał wczoraj Oskara był szkolnym kolegą księcia Williama w Eton! :)

3 komentarze

 1. szkoda, że Kate i George nie lecą z Williamem, bo z chęcią zobaczyłabym jakieś zdjęcia małego :) ale w obecnym stanie Kate to raczej zrozumiałe, że zostanie w domu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szukam Williama... Na werandzie? :)

  http://danish-royal-family.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak :) Ten najprzystojniejszy i jak zwykle uśmiechnięty :)

   Usuń