Królewskie Pogrzeby: Królowa Matka.

www.gettyimages.com

Królowa Matka zmarła 30 marca 2002 roku we śnie w Windsorze. Od wielu miesięcy miała problemy zdrowotne, w tym ciągłe gorączki. W chwili śmierci była przy niej obecna Elżbieta II. Po oficjalnym komunikacie Pałacu Buckingham cała Wielka Brytania pogrążyła się w żałobie. W Londynie na ten czas zamknięto wiele sklepów i domów towarowych aby oddać szacunek zmarłej. 

W tym czasie książę Karol wraz z synami przebywał na wypoczynku w Szwajcarii. Jego rzecznik powiedział, że książę był załamany i następnego dnia wrócił z Williamem i Harry'm do Londynu.

www.dailymail.co.uk
Książę Karol przy trumnie w Opactwie Westminster / www.bbc.co.uk
www.dailymail.co.uk

Trumna ze zwłokami Królowej Matki została wystawiona na widok publiczny w Westminster Hall, która przylega do opactwa znajdującego się na tyłach parlamentu.W ciągu 5 dni hołd Królowej Matce złożyło ponad 200 tysięcy osób. Dzień przed zaplanowaną uroczystością pogrzebu Elżbieta II wygłosiła przemówienie w radiu i w telewizji:  
,,Od chwili śmierci mojej matki ponad tydzień temu jestem bardzo wzruszona ogromną miłością i życzliwością ze strony ludzi, którzy ją wspominają.Moja rodzina i ja zawsze wiedzieliśmy jak wiele ona znaczyła dla Brytyjczyków, mieszkańców Wspólnoty Narodów ( Commonwealthu) i innych krajów. Królowa Matka miała ogromną, wprost zaraźliwą wolę życia, która pozostała z nią do samego końca. Mam nadzieję, że podczas jej pogrzebu i smutkowi z powodu jej odejścia będzie towarzyszyć atmosfera dziękczynienia nie tylko za jej życie, lecz także za czasy w jakich żyła".
www.gettyimages.com
www.gettyimages.com
www.gettyimages.com

Uroczystość żałobna odbyła się 9 kwietnia w Opactwie Westminsterskim. Trumna ze zwłokami królowej została wyniesiona z Wielkiej Sali Parlamentu, którą trzymało ośmiu gwardzistów irlandzkich. Za trumną szli wszyscy męscy członkowie rodziny królewskiej, a także księżniczka Anna co było zerwaniem dotychczasowej tradycji. 

Procesji towarzyszyła muzyka żołnierzy ze Szkocji, a na wieży Opactwa dzwon uderzył 101 razy (wiek Królowej Matki). W nabożeństwie uczestniczyło ponad 2 000 gości (w tym królowie Hiszpanii, Danii, Szwecji i Norwegii), a także przedstawiciele wielu rządów.

www.pinterest.com
www.pinterest.com / www.imagecollect.com
,,In Loving Memory. Lilibet"

Po uroczystości w Londynie trumna została przewieziona do Zamku Windsor, gdzie odbyła się prywatna ceremonia pochówku tylko dla rodziny królewskiej. Królowa Matka została pochowana w kaplicy św. Jerzego obok swojego męża (króla Jerzego VI). Obok trumny złożono także prochy księżniczki Małgorzaty, która zmarła 2 miesiące wcześniej.Zgodnie z życzeniem matki Elżbiety II część kwiatów, które otrzymała w czasie pogrzebu zostały złożone na grobie nieznanego żołnierza w Opactwie Westminster.
Królową Matkę żegnało około milion ludzi, którzy zgromadzili się wokół trasy z Londynu do Windsoru. 


19 komentarzy

 1. Bardzo ciekawa notka :) a czy możesz zrobić podobna tylko księżniczki Małgorzaty? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. i mam pytanie, dlaczego za trumną mogli isć sami panowie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg protokołu mają iść sami mężczyźni. Następna notka będzie więc o księżniczce Małgorzacie :-)

   Usuń
 3. Bardzo pomysłowa notka. Mam takie pytanie, czy chciałabyś żeby Andrzej i Sarah ponownie wzięli ślub? Czy jest to możliwe? Czy Królowa i Brytyjczycy zgodzili by się na to?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie mogliby być znów razem, ale ślubu raczej by nie mogli już wziąć :)

   Usuń
 4. Czy rodzina krolewska moze plakac na pogrzebach? Bo bardzo rzadko widze zeby ktos tak narmalnie plakal, po prostu maja zaczerwienione oczy ale nie szlochaja jak normakni ludzie. Znaczy z tego co niestety wiem na pogrzebach n0bliskich czlonkow rodziny ludzie przez lzy juz nic nie widza i szlochaja w glos. Oczywiscie jie chce nic wymagac od rodziny krolewskiej, ale czasami mamy ludzie odruchy jak najbardziej normalne i dobre w tej sytuacji np. Plakanie i ich nie nalezy powstrzymywac ( ale nie chcodzi mi o ich placz , kiedy maja sciagnieta mine i zaczerwienione oczy) i kazanie im powstrzymywac te ludzkie odruchy jest po prostu beztialstwem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Rodzinie Królewskiej Elżbieta od dziecka była uczona aby nie okazywać uczuć. Brutalne, ale prawdziwe :(
   Ja po zdjęciach widzę jak bardzo książę Filip był wzruszony, a tymbardziej królowa choć wydaje się ,,tylko" poważna. Na prywatnej uroczystości pochówku w kaplicy na pewno poleciały niejedne łzy..

   Usuń
 5. Nigdy wcześniej nie widziałam tak przygnębionego i smutnego Karola :( Babcia musiała być dla niego bardzo ważna, z resztą jak sam kiedyś powiedział. Świetna notka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hej a zrobisz moze notke o nowym wyjsciu harrego? Wiesz gdzie odwiedail ta szkole w brimingham?

  OdpowiedzUsuń
 7. Harry rowniez 12 mqrca byl na meczu rugby jak i spotkal sie z fundacja ;) sa fajne zdjecia jak rozsmiesza luezi ja trybunadh.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawa notka, ja również pierwszy raz zobaczyłam Karola czy Harry'ego tak smutnego i królową tak poważną. Czy ta kobieta pod zdjęciem członków innych rodzin królewskich to Zara? Ta po lewej to hrabina Wessex, a po prawej? Jeśli to Zara, to prawie jej nie poznałam, miała takie krótkie włosy

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie poznaje tej blondynki... Na zdjęciu poniżej reprezentantów rodzin królewskich z innych krajów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To hrabina sophie żona edwarda o ile się nie mylę

   Usuń
  2. Nie, to Zara Philips ;)

   Usuń
  3. Po lewej hrabina Sophie, po prawej Zara :)

   Usuń
 10. Tamten rok był naprawdę ciężki dla Elżbiety. Małe to pocieszenie, ale Królowa Matka dożyła naprawdę pięknego wieku.

  OdpowiedzUsuń