Aktualizacja: Rodzina królewska na uroczystości Orderu Ostu w Szkocji / 4 dzień Księcia Karola i Camilli w Walii / Hrabina Sophie w Leeds Children Hospital.

www.zimbio.com
Królowa, Książę Filip, Książę William i Księżniczka Anna uczestniczyli dzisiaj w ceremonii nadania Orderu Ostu w St Giles' Cathedral.
,,Order Ostu to brytyjskie wysokie odznaczenie państwowe, najwyższy order królestwa Szkocji. Na czele orderu stoi suweren - król Szkocji (obecnie – królowa Zjednoczonego Królestwa Elżbieta II) jako Wielki Mistrz. Order ma jedną klasę i może go otrzymać jedynie 16 kawalerów i dam urodzonych w Szkocji. Order nadaje monarcha, bez konieczności konsultacji z rządem. Wielki Mistrz ma prawo nadać order kilku nadliczbowym kawalerom (z rodziny królewskiej i zagranicznym głowom państw). W przypadku kawalerów dodatkowych nie obowiązuje konieczność bycia Szkotem z urodzenia.
www.zimbio.com
Uroczysty strój kawalerów Orderu Ostu stanowi zielona peleryna ozdobiona na krawędziach paskami białej tafty, a z lewej strony haftowaną gwiazdą orderu wiązana złotymi sznurami zakończonymi ozdobnymi chwostami. Stroju dopełnia czarny aksamitny kapelusz stosowany ozdobiony strusimi piórami oraz łańcuch orderowy."
[www.pl.wikipedia.org]
* * *
www.zimbio.com
Po południu Królowa wzięła udział w Nabożeństwie Pamięci na Zamku w Edynburgu ku pamięci poległych żołnierzy w wojnach.
 * * * * *
www.princeofwales.gov.uk
Książę Karol i Księżna Camilla odwiedzili dzisiaj Senghenydd. Wizytę rozpoczęli od złożenia wieńca pod pomnikiem ku pamięci górników, którzy w 1913 roku zginęli w kopalni przez wybuch gazu. Była to największa katastrofa górnicza w Wielkiej Brytanii podczas której zginęło łącznie 439 górników!
www.princeofwales.gov.uk
Następnie Księżna odwiedziła miasto Usk, które właśnie świętuje 50 rocznicę Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego w konkursie Bloom. Spotkała się tam z uczniami i członkami lokalnych społeczności. Tymczasem Książę Walii złożył wizytę w Llwyn Celyn, gdzie zobaczył gospodarstwo, które ma zostać odrestaurowane przez Landmark Trust, którego jest patronem.
www.princeofwales.gov.uk
Na koniec dnia Karol zatrzymał się w Crickhowell, gdzie mógł zobaczyć produkcję i spróbować wielokrotnie nagradzanych soków firmy Welsh Farmhouse Apple Juice.
* * * * *
www.facebook.com/LeedsTHTrust
Hrabina Sophie pojawiła się wczoraj w Szpitalu Leeds Children aby otworzyć nowy oddział. Z tej okazji pokroiła ogromny tort w kształcie serca, który został wykonany przez pracowników szpitala.
www.facebook.com/LeedsTHTrust

Spotkała się także z małymi pacjentami, którzy przeszli operację na wadę serca lub są przed, ale odwiedziła także dzieci, które mają chore nerki lub wątrobę i czekają obecnie na przeszczep.
* * * * *
www.dailymail.co.uk
Wczoraj Królowa i Książę Filip przyjechali do Glasgow, gdzie od 23 lipca do 3 sierpnia odbywać się będą Igrzyska Wspólnoty Narodów. W Kelvin Hall (centrum igrzysk) rozmawiali z wolontariuszami i pracownikami.
www.dailymail.co.uk
www.dailymail.co.uk
Dostali również swoje wejściówki z których Elżbieta II chyba była bardzo zadowolona :)
www.twitter.com
www.twitter.com
Następnie w Sir Chris Hoy Velodrome oglądali treningi kolarzy.
www.dailymail.co.uk
* * *
 
 * * *
Tego samego dnia, na zaproszenie swojego syna Księcia Walii odwiedzili Dumfries House w Ayrshire. W 2007 roku budynek ten miał być sprzedany i rozebrany, ale dzięki pomocy organizacjom charytatywnym i kampaniom, które wspierał Książę Karol udało się go uratować.
www.princeofwales.gov.uk
www.princeofwales.gov.uk
Królowa oficjalnie otworzyła ogród odsłaniając nowy zegar słoneczny, a także spotkała się z ogrodnikami, pracownikami i wolontariuszami.

5 komentarzy

 1. zawsze dziwiło mnie to, że Order Ostu i Podwiązki mają praktycznie identyczne stroje, różnią się tak naprawdę detalami i kolorem (chociaż oba ciemne, więc też trzeba się przyjrzeć).... co prawda oba to najwyższe odznaczenia, ale mogliby chociaż stroje w jakiś sposób odróżnić od siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem kto wymyślił te stroje i czemu są do siebie podobne, ale wg tradycji już tak pewnie na zawsze zostanie i nic nie będą zmieniać ;)

   Usuń
  2. to, że tak to zostanie to nie ulega wątpliwości ;) swoją drogą śliczne jest zdjęcie Sophie z tym maluszkiem w szpitalu :)

   Usuń
  3. Jak zobaczyłam to zdjęcie to od razu wiedziałam, że będzie ono w poście :)
   Żal mi tylko tych małych dzieci, które leżą w szpitalu i walczą o życie :(

   Usuń
 2. Hi! I know this is somewhat off topic but I was
  wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
  I'm using the same blog platform as yours and I'm
  having problems finding one? Thanks a lot!

  Feel free to surf to my blog post: Clash Of Clans Free Gems Glitch

  OdpowiedzUsuń