Czy wiesz, że...

26 letni Ian Ball próbował porwać księżniczkę Annę?

Limuzyna księżniczki i Ford ,,porywacza" / www.dailymail.co.uk

Cała sytuacja miała miejsce 20 marca 1974 roku w Londynie. Jedyna córka królowej i jej ówczesny mąż, kapitan Mark Phillips byli w drodze do pałacu, kiedy nagle inny samochód skręcił przed ich limuzyną wymuszając tym zatrzymanie. Uzbrojony mężczyzna zaczął strzelać do kierowcy (Alex Callender) i ochroniarza (James Beaton) księżniczki. Niestety broń ochroniarza się zacięła, dlatego nie zdołał on zatrzymać szaleńca, który strzelał do każdego kto stał mu na drodze. James Beaton został postrzelony trzy razy.
Callender został zastrzelony podczas próby rozbrojenia napastnika, a w tym samym czasie pojawił się dziennikarz Brian McConnell, który również próbował interweniować.

Ian Ball otworzył drzwi limuzyny i kazał Annie wyjść: ,,Chcę, żebyś byłą ze mną przez dzień lub dwa, bo chcę dwa miliony!  Na co księżniczka odpowiedziała: ,,Nigdy w życiu! I nie mam dwóch milionów." Po kilku sekundach Anna zdecydowała jednak wyjść z samochodu, ale w tym momencie stał za nim bokser, który uderzył go w tył głowy (pojawił się na miejscu przypadkowo). Policjant Russell wyprowadził księżniczkę z samochodu, a w tym czasie jego kolega Michael Hills próbował zatrzymać szaleńca, który znowu zaczął strzelać. Po krótkim pościgu udało się go złapać i wsadzić do więzienia.


Księżniczka odwiedziła rannych w szpitalu / www.flashbak.com

www.hellomagazine.com

Ian Ball został oskarżony o usiłowanie zabójstwa i porwania, skazany na dożywocie i umieszczony w szpital psychiatrycznym. Co ciekawe w przesłuchaniu powiedział, że powinno mu się podziękować za to, że pokazał błędy w ochronie członka rodziny królewskiej. ,,Przypuszczam, że mogę być zamknięty do końca mojego życia. Jest mi tylko przykro, że przestraszyłem księżniczkę Annę. Jest jeszcze jedna dobra rzecz, która z tego wyszła: trzeba będzie poprawić jej ochronę".

www.pinterest.com

Wszyscy postrzeleni odzyskali zdrowie i zostali odznaczeni medalami przez królową Elżbietę II. Russel ujawnił, że kiedy wręczyła mu medal powiedziała: ,,Medal jest od królowej, ale ja dziękuję jako matka Anny".

6 komentarzy

 1. podoba mi się w Annie to, że mimo takiego przeżycia, nigdy o tym nie opowiadała i nie robiła z tego żadnej sensacji. było, minęło i rozdział zamknięty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opowiadała o tym wywiadzie, w którym uczestniczyła razem z Markiem Philipsem:
   https://www.youtube.com/watch?v=CXoyjpeEH_o

   Usuń
 2. Faktycznie ochrona nie była najlepsza w tamtym czasie, teraz to się zmieniło.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam chyba kiedyś o tym program :)

  OdpowiedzUsuń
 4. http://viva.pl/ludzie/newsy/probowano-uprowadzic-corke-krolowej-elzbiety-ii-ksiezniczke-anne-kim-jest-ian-ball-112016-r1/ zaskakująco podobny artykuł. Ktoś perfidnie skopiował ten post.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za informację. Szkoda słów, naprawdę. Ja pisałam ten post na podstawie angielskich artykułów, ale naszym wielkim autorom z Polski nawet nie chciało się fatygować żeby cokolwiek napisać samemu!

   Usuń