Parę słów o... księciu i księżnej Gloucester.

www.zimbio.com

Książę Richard Alexander Walter George urodził się w 1944 roku. Jego ojcem był książę Henryk, książę Gloucester, młodszy brat Edwarda VIII i Jerzego VI. Richard odziedziczył tytuł księcia Gloucester po śmierci ojca. Miał starszego brata Williama, który zmarł w tragicznym wypadku samolotu w 1972 roku.

Birgitte Eva Henriksen - przyszła księżna Gloucester urodziła się w 1946 roku w Danii. Po rozwodzie rodziców, mając 20 lat zmieniła swoje nazwisko na van Deurs (panieńskie matki). Birgitte poznała Richarda w Londynie, gdzie pracowała w ambasadzie duńskiej. Ich zaręczyny zostały ogłoszone w lutym 1972 roku, a skromny i cichy ślub odbył się 8 lipca 1972 roku w Kościele Św. Andrzeja w Barnwell. O ślubie dowiecie się więcej TUTAJ :)

www.zimbio.com

www.zimbio.com


Para książęca ma 3 dzieci i 6 wnucząt:

1. Alexander Windsor (Hrabia Ulster), który urodził się w 1974 roku.
W 2002 roku poślubił Claire Booth z którą ma 2 dzieci: Xan'a Windsor (2007 rok) i Lady Cosima Rose Alexandra Windsor (2010 rok).
 
Alexander z żoną i synkiem / www.tumblr.com

2. Lady Davina Lewis, urodzona w 1977 roku. Wyszła za mąż za Gary'ego Lewisa (obywatela Nowej Zelandii) w 2004 roku. Para ma 2 dzieci: Senna Kowhai Lewis (2010 rok) i Tane Mahuta Lewis (2012 rok).

www.pinterest.com

3. Lady Rose Gilman, urodzona w 1980 roku. Wyszła za maż za George'a Gilmana w 2008 roku. Para ma 2 dzieci: Lyla Beatrix Christabel Gilman (2010 rok) i Rufus Frederick Montagu Gilman (2012 rok).

www.pinterest.com

Para książęca pełni obowiązki królewskie. Obydwoje reprezentują królową podczas zagranicznych wizyt, a także uczestniczą w oficjalnych bankietach w Pałacu Buckingham. Przeważnie pojawiają się także na obchodach urodzin królowej i wyścigach konnych Royal Ascot.
Książę jest patronem wielu organizacji, w tym: ASH (Action on Smoking and Health), British Association of Friends of Museums, Friends of Gloucester and Peterborough Cathedrals, League of Friends of Royal National Orthopaedic Hospital, The London Chorus, Richard III Society, Royal Anthropological Institute i Tramway Museum. 

* ,,Księżna patronuje wielu organizacjom i instytucjom, szczególnie związanym z ochroną zdrowia, a także muzyką, sztuką i sportem, m.in. Narodowej Kampanii Przeciwko Astmie, Kobiecej Federacji Medycznej, Towarzystwu Walki z Chorobą Parkinsona, Królewskiej Szkole dla Niewidomych, Królewskiej Akademii Muzyki, Operze Szkockiej, Narodowemu Towarzystwu Sztuki Pięknej i Użytkowej, Towarzystwu Tenisa Ziemnego, Klubowi Królowej (Queen's Club) i innym. Jest honorowym członkiem All England Lawn Tennis and Croquet Club (organizatora turnieju tenisowego Wimbledon)."

Ciekawostki: Książę odwiedził Poznań w 1999 roku. W 1970 roku opublikował album zdjęć z widokami pomników w Londynie pt. ,,On Public View". W 1973 wydał ,,The Face of London", a w 1980 roku ,,Oxford and Cambridge".

Para mieszka obecnie w Pałacu Kensington.

* Cytat pochodzi z www.wikipedia.org

17 komentarzy

 1. Czy to nie jest przypadkiem seria którą wymyśliły dziewczyny z bloga o rodzinie z Cambridge? Po Tobie się tego Agnieszko nie spodziewałam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dziewczyny pisały coś o księciu i księżnej Gloucester? Póki co nie widziałam nic takiego :)

   Usuń
  2. Poza tym to nie seria, a zwykła notka aby przybliżyć Wam trochę ich osoby (sami często prosicie o pisanie o dalszych członkach rodziny) :) Nie widzę tu nic ,,ściągniętego" od dziewczyn.

   Usuń
  3. Nie pisałyśmy i pewnie byśmy nie napisały, ponieważ ta część rodziny 'nie dotyczy' tematyki naszego bloga. Posiadamy blogi o tej samej tematyce, dlatego bardzo podobne są niektóre notki. Oczywiście, my nie mamy nic przeciwko, tego typu postom ;)
   Świetna notka!

   Usuń
  4. Wydaje mi się, że niektórzy doszukują się "teorii spiskowych" tam gdzie ich nie ma...:/

   Usuń
  5. Bardzo zaskoczył mnie ten komentarz, naprawdę :)

   Usuń
  6. Wcale się nie dziwię. Jak to mówi mój kolega: "jest od czapy"!

   Usuń
  7. Eh.. Komuś się nudzi ;)
   A notka świetna :)

   Usuń
 2. nie ma co się przejmować takimi komentarzami ;) a notka fantastyczna :)

  OdpowiedzUsuń
 3. przydatna notka i oby więcej takich! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo interesujący post!
  A ja mam takie pytanie: czy dzieci pary książęcej utrzymują siebie i swoje rodziny same (tzn. mają pracę itd.)? Bo raczej nie pełnią funkcji reprezentacyjnych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieci pary książęcej nie pełnią żadnych obowiązków królewskich. Podobnie jak Zara i Peter Philips pracują i mają swoje prywatne życie :)

   Usuń
  2. A gdzie pracuje Zara i Peter? I ich małżonkowie?

   Usuń
 5. Zara jest przede wszystkim zawodniczką w jeździectwie konnym, gdzie zdobyła już wiele medali. To jej pasja i jednocześnie praca :) Jej mąż Mike Tindall był zawodnikiem i kapitanem drużyny angielskiej rugby. Niedawno brał udział w programie Bear Grylls. Nie wiem co dokładnie obecnie robi, ale nadal działa w sporcie, choć już nie jako zawodnik.
  Peter Philips jest dyrektorem australijskiej spółki SEL UK Ltd, w Londynie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję,że napisałaś o dalszej BRK :) Bardzo lubię księcia i księżną Gloucester. A czy w przyszłości pojawi się podobny post księciu i księżnej Kentu Katharine? Jeszcze raz dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziekuje ze dzieki tobie dowiaduje sie o mniej znanych czlonakch rk, rowniez chetnie poczytam o ksiezej i ksieciu kentu ;)

  Zapraszamy na nowy post ;) http://prince-harryofwales.blogspot.com/2016/04/dzisiejsze-spotkanie-pod-paacem.html

  OdpowiedzUsuń