Recenzja książki ,,Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?".


W młodości nieśmiała i zamknięta w sobie, ale też atrakcyjna jak pin-up girl i zdyscyplinowana jak żołnierka. Zna się na koniach jak mało kto wie i zawsze wie, na którego postawić. Nie znosi braku punktualności, herbatę w pije w porcelanie tylko jedynego producenta, a dla monarchii była gotowa poświęcić szczęście swojej jedynej siostry. Jej powiernikami byli ukochana niania i Winston Churchill. Nigdy nie miała być królową.”


Już 21 kwietnia Królowa Elżbieta II obchodzi swoje 90 urodziny. Dla Brytyjczyków, ale i dla fanów monarchii to czas do świętowania. Z tej okazji została wydana książka „Elżbieta II. O czym nie mówi Królowa?”, autorstwa Marka Rybarczyka. Dzięki uprzejmości wydawnictwa mogłyśmy przeczytać książkę już przed premierą i dzisiaj wspólnie z Asią i Marleną chciałabym przedstawić Wam naszą recenzję.


Książka składa się z dwunastu rozdziałów:
 1. Dzieciństwo za murami pałacu
 2. Miłość trzynastolatki
 3. Księżniczka w baszcie
 4. Wojna w Pałacu
 5. Lord koniuszy i pies corgi - przyjaciele Elżbiety Windsor
 6. Ołtarz Windsorów. Ofiara z Małgorzaty
 7. Elżbieta i smok mediów
 8. Wojny Windsorów. Elżbieta kontra Karol, Diana i Camilla
 9. 1992-annus horibilis. Łzy królowej
 10. Elżbieta i duch Diany
 11. Karol-syn marnotrawny
 12. Na co dzień z królowąCałość kończy się rozdziałem pt. ,,Ostatnia taka królowa". Książka liczy 311 stron. Okładka jest dość oryginalna, bo na pierwszej stronie widzimy część twarzy królowej, natomiast druga część znajduje się z tyłu. Zdjęcie wykorzystane do okładki zostało wykonane zaraz po koronacji Elżbiety w 1953 roku. Oprócz tego znajdziemy też imię i nazwisko autora, tytuł napisany dużą, złotą czcionką. Naszym zdaniem okładka jest dość przejrzysta i zachęca do sięgnięcia po tą lekturę.


Książka opisuje całe życie Elżbiety II, począwszy od narodzin, aż do czasów obecnych. Każdy rozdział został obszernie napisany, dodatkowo pojawiają się ciekawostki z życia królowej lub jej rodziny, które zostały umieszczone na szarym tle. Stanowi to pewne uzupełnienie, dodanie informacji lub po prostu pozwala nam się rozluźnić czy pośmiać po przeczytaniu pozostałego tekstu. Biografia o królowej bardzo dużo opowiada o małżonku królowej - Filipie i synu Karolu, co momentami nas męczyło, gdyż informacje o nich przewijają się praktycznie w każdym rozdziale. Kolejną irytującą rzeczą jest ukazywanie w większości samych wad Elżbiety II i jej rodziny. Autor bardzo często podkreśla, że monarchini poświęciła życie rodzinne dla kraju, nie dbała o dzieci, nie chciała się nimi zajmować, bo miała ważniejsze sprawy na głowie. Jej małżeństwo z księciem Filipem było ogromną pomyłką, a sama królowa jest bardzo dziwną osobą. Każdy z nas ma przecież wady i zalety, a monarchini jak i jej rodzina też są ludźmi.

Marek Rybarczyk w ciekawy sposób opisuje charakter królowej. Cytuje słowa współpracowników lub osób z którymi rozmawiała, dzięki czemu choć trochę poznajemy jej ,,drugą stronę”. Nie zabrakło tu także informacji o księżniczce Małgorzacie czy księżnej Dianie, którym poświęcił całe rozdziały.

Autor bardzo często przewiduje co stanie się w przyszłości: po śmierci Elżbiety II, kiedy jej syn zostanie królem, kraj zacznie się rozpadać, będzie bardzo źle i będą to najgorsze czasy w historii Królestwa Wielkiej Brytanii. Nie wiemy przecież jak będzie naprawdę i co się wydarzy za kilka lub kilkanaście lat. Ciągłe powtarzanie tego typu komentarzy czasami nas męczyło i irytowało. Mamy wrażenie, że książka opiera się głównie na plotkach, artykułach z prasy czy opiniach innych ludzi. Oczywiste informacje są napisane dokładnie, ale pojawia się wiele odniesień, które wcale nie muszą być prawdziwe, bo przecież nie znamy osobiście królowej, nie wiemy co czuje ani co myśli na dany temat.

Podsumowując, książka „Elżbieta II. O czym nie mówi Królowa?” jest ciekawą pozycją dla miłośników brytyjskiej monarchini. Opisuje życie Elżbiety II, zawiera wiele interesujących ciekawostek z życia królewskiej rodziny, ma ciekawą i oryginalną okładkę, a do tego szybko się ją czyta. Jeśli lubicie ploteczki, nie znacie całej historii królowej lub chcecie ją bliżej poznać to ta książka jest zdecydowanie dla was!

7 komentarzy

 1. Świetne recenzja! Tak jak się obawiałam w książce Pana Rybarczyka jest trochę plotek i wcale mnie to nie dziwi. Czytałam jego książkę ''Tajemnice Windsorów" i niektóre rozdziały wręcz mnie załamały. Za dużo plotek, a niektóre wręcz wyssane z palca. Książkę zakupię jedynie na wzgląd o Dianie, skoro pan Marek poświęcił jej parę stron chętnie je przeczytam. Ciekawi mnie ten rozdział "Elżbieta i duch Diany" :).
  dianaprincessofpeoplehearts.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam sie. Jego poprzednia ksiazka skupiala sie wlasnie na plotkach i niedomowieniach..


   Ania

   Usuń
  2. większość książek na temat królowej, czy innych członków RK skupia się na niedomówieniach i na niczym niepodpartych wypowiedziach typu: "przyjaciel pary królewskiej/książęcej powiedział coś tam", "osoba z bliskiego otoczenia królowej powiedziała coś tam" i mimo że nie należy brać wszystkiego dosłownie to prawda zawsze leży gdzieś po środku...

   Usuń
  3. Masz rację. Jednak mi bardziej chodziło o to że on ze swojej książki taka sensacje chciał zrobić i za bardzo skupiam się na płytkach, a np Andrew marr w swojej ksiaze o królowej podawał raczej fakty i nawet nie wiem czy tam były jakieś plotki

   Usuń
 2. Ja też jestem bardzo ciekawa, czego się mogę dowiedzieć na temat królowej Elżbiety. Ta kobieta mnie intryguje, zastanawiam się jaka tak naprawdę jest. Nie mogę się doczekać. I masz rację, ten rozdział o Elżbiecie i Dianie może być bardzo fascynujący.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam podobne odczucia. Książkę trzeba po prostu przeczytać i wyrobić sobie własne zdanie.

   Usuń