Wywiad z Dick'iem Arbiter'em z magazynu ,,OK!".www.express.co.uk

Tak jak obiecałam, dziś chciałam Wam opublikować wywiad z gazety ,,OK!" z Dickie'm Arbiter'em - byłym rzecznikiem prasowym Pałacu Buckingham, który został przeprowadzony przed narodzinami księżniczki Charlotte. Pan Dickie pełnił swoje obowiązki przez 12 lat od 1988 roku, gdzie przede wszystkim współpracował z Królową i księciem Filipem, a następnie z księżną Dianą i księciem Karolem. Napisał także swoją książkę ,,On duty with Queen" z różnymi anegdotami na temat rodziny królewskiej za którą został skrytykowany, ponieważ opisał w niej relacje Diany i Karola przed oficjalną separacją co nie spodobało się przyszłemu Królowi.

www.dickiearbiter.co.uk

 Jaki jest protokół kiedy na świat przychodzi dziecko w rodzinie królewskiej?

Nie ma niczego takiego. Królowa jako pierwsza zostaje poinformowana o rozpoczęciu porodu, a następnie o narodzinach.

Czy Królowa pojawi się w szpitalu? 

Middletonowie pojawili się szybko po narodzinach księcia Georga. Ludzie martwili się dlaczego Królowa i książę Filip nie przyjechali, ale to spowodowałoby całkowite zakłócenie pracy szpitala i tego co się działo wokół. Ochrona musiałaby zostać wzmocniona, a to jest ostatnia rzecz jaką chciałaby Królowa.

Czy Elżbieta II chciałaby mieć bardziej prawnuczkę czy prawnuka?

Nie, nie sądzę by się nad tym zastanawiała. Będzie szczęśliwa jeśli będzie zawsze zdrowe.

Czy Królowa ma wpływ na wybór imienia?

To należy do rodziców, którzy ją o tym informują. Nie wywiera ona na nich żadnej presji. 

Czy Królowa wysyła prezent?

Czasami jest to utrzymywane w całkowitej tajemnicy. Relacje między dzieckiem, a dawaniem podarunków zależą od ustaleń z rodzicami i rodziną.

Czy jest znana z dawania dobrych prezentów?

Tak, ale nigdy nie wiesz co dostaniesz. Ona w to wkłada całe swoje serce i myśli, ale co ty kupisz osobie, która ma wszystko? To bardzo trudne.

Jaką prababcią jest Elżbieta II?

Bardzo dobrą. Stara się jak tylko może, ale jej rola w życiu nieco wyklucza ją ze spędzaniem takiej samej ilości czasu jak normalne prababcie.

www.royalcentral.co.uk
 
Czy jest osobą, która zadzwoni do Williama i spyta o dziecko?

Wszystkie połączenia są kierowane przez centralę. Może ona chcieć rozmawiać z Williamem, ale może go nie być w Pałacu Kensington, dlatego dzięki centrali można go zlokalizować.

Każdego dnia i o każdej porze?

Tak. Jeśli Królowa zadzwoni do Williama, on może być np. bardzo zajęty lub być w toalecie. Wszystko jest możliwe.

Czy monarchini ma czas dla siebie?

Tak, dużo. Nie zawsze otoczona jest ludźmi. Są oni wtedy kiedy zachodzi taka potrzeba. Królowa ma dla siebie czas w Zamku Windsor i w Pałacu Buckingham, ale i tak często chce mieć koło siebie kogoś, z kim będzie mogła porozmawiać.

Co by mogło nas o niej zaskoczyć?

Jest Królową, ale też jest zwykłym człowiekiem. Lubi takie same rzeczy jak my: swoje psy, spacery czy oglądanie telewizji.

Lubi oglądać ,,Downton Abbey" jak księżna Catherine?

Nie jestem pewien, ale na pewno bardzo lubi ,,Dad's Army". Ma także bardzo dobre poczucie humoru i potrafi świetnie kogoś udawać. Rodzina Królewska w Święta Bożego Narodzenia bardzo częsta gra w takie zabawy podczas których naśladują znane osoby.

Czego bardzo nie lubi?

Braku efektów i nieudolności. Jest bardzo zirytowana kiedy coś nie idzie wg ustalonego planu, a nie ma ku temu powodów by to się nie udało.

To bardzo nerwowe i stresujące pracując z rodziną królewską?

Osobiście czułem się zawsze bardzo swobodnie. Kiedy zacząłem swoją pracę akurat byliśmy w Balmoral i myłem z Królową naczynia!

Naprawdę?!

Mieliśmy lunch i poszedłem myć naczynia kiedy zobaczyłem osobę idącą do kuchni. Myślałem, że to była dama dworu, więc powiedziałem: ,,Ja myję, ty wycierasz!". Była to jednak Królowa na co odpowiedziała: ,,Nie. Ja myję, a ty wycierasz!".

Masz jeszcze jakieś wspomnienia?

 Odszedłem na emeryturę w 2000 roku, ale wrócę pamięcią do marca kiedy robiłem w holu zdjęcia podczas jednej z audiencji. Królowa idąc w stronę toalety zrobiła double-take (reakcję zaskoczenia pokazaną przez wykonawcę w sposób patrzenia na coś lub kogoś, a następnie odwracając się i  patrząc w szoku, zdziwieniu lub zdumieniu) i powiedziała: ,,Co tu robisz Dickie?" Odpowiedziałem: ,,Tęsknię za Tobą tak bardzo, dlatego przyszedłem Cię zobaczyć" na co się uśmiechnęła i odeszła :)

Pracowałeś blisko z księżną Dianą i księciem Walii. Jaką babcią byłaby teraz Diana?

Absolutnie wspaniałą i tą pustkę wypełnia teraz mama Catherine. William miał zaledwie 15 lat gdy zmarła Diana i tak naprawdę nigdy nie mówiła ani nie rozmawiała z synami o założeniu przez nich własnej rodziny. Nigdy jednak nie ukrywała, że chciała mieć więcej dzieci, a zwłaszcza córkę, dlatego tym bardziej jest to smutne.
  

Wywiad przeprowadził Nick Boulos. Gazeta ,,OK!" - wydanie specjalne (Historic Royal Baby Souvenir Edition), 12.05.2015 r.

14 komentarzy

 1. nie czytałam tego wywiadu, bardzo ciekawy :) muszę upolować gdzieś jego książę, bo pewnie jest sporo takich ciekawostek jak ta z tymi naczyniami, czy zdjęciem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupiłam specjalnie tą gazetę, bo jest w całości poświęcona BRK z okazji narodzin księżniczki :)
   Wkrótce napiszę kolejny artykuł ;)

   Usuń
  2. właśnie zamówiłam książkę On Duty With Queen, zobaczymy co tam ciekawego się znajduje ;) a swoją drogą mam pytanie, ile płaciłaś za tę gazetę, bo na ebay'u są jakieś kosmiczne ceny ;)

   Usuń
  3. W waitrose byla z 2 innymi za 3£ :)

   Usuń
 2. Wszystko fajnie, ale z tym imieniem to raczej się nie zgodzę :) królowa na pewno ma w to swój wkład :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej zostawia rodzicom prawo wyboru. Nie ma tu praktycznie nic do gadania. Wyobrazasz sobie zeby twoja prababcia wybierala imie dla twojego dziecka, nawet w rodzinie krolewskiej? ����☺

   Usuń
 3. z tymi naczyniami to się uśmiałam

  OdpowiedzUsuń
 4. Hah bardzo ciekawy,a nawet śmieszny wywiad.Faktycznie to z naczyniami też mnie rozśmieszyło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak i mnie.:) Swoją drogą jaki trzeba mieć dystans do siebie, by w tak komuś odpowiedzieć...;)

   Usuń
 5. Świetny artykuł!

  OdpowiedzUsuń
 6. Super jest ten wywiad ! Fajnie jakby było więcej takich wywiadów :)) A to, że w święta np. naśladują znane osoby musi wyglądać świetnie :D
  Fajnie,że wstawiłaś tutaj ten wywiad ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. TVP Historia

  Karol. Urodzony, by być księciem

  11.06 godz. 11:05 odc 1/ 19:45 odc 2

  Discovery historia
  Elżbieta I - królowa zbrodni
  11.06 godz. 23:00

  Filmbox Extra
  Weekend z królem
  01.06 godz. 09:10
  03.06 godz. 19:20
  05.06 godz. 19:20
  06.06 godz. 19;20
  07:06 godz. 12:10

  Polsat cafe
  Dokumenty królewskie
  07.06 godz. 06:00

  Polsat Viasat History
  Ostatnie dni Anny Boleyn
  10.06 godz. 21:20

  OdpowiedzUsuń
 8. jak ktoś nie oglądał tego to polecam ( bardzo ciekawe)

  Sekrety królowej Wiktorii
  https://www.youtube.com/watch?v=vT-yBZLvQQA

  Duch królowej
  https://www.youtube.com/watch?v=pDw6sK5A9MU

  OdpowiedzUsuń