Czy wiesz, że...

księżniczka Eugenia miała skoliozę?

Eugenia z mamą w 2001 roku / www.gettyimages.com

W 2002 roku zdiagnozowano u Eugenii skoliozę (skrzywienie kręgosłupa), co wymagało jak najszybszej operacji.

 ,,To było przerażające, w końcu miałam tylko 12 lat. Do dziś pamiętam jak bardzo się denerwowałam przed zabiegiem. Mimo to szpital wspominam bardzo miło. Każdy był przyjazny i miło nastawiony, a lekarze wychodzili z siebie abym czuła się komfortowo i przyjemnie".
Eugenia została zoperowana w Royal National Orthopaedic Hospital w Londynie. Jej zabieg trwał w sumie 8 godzin, podczas którego włożono jej 20 cm pręty tytanowe z każdej strony kręgosłupa oraz 12 mm śrubę w górnej części szyi. Po trzech dniach spędzonych na oddziale intensywnej terapii księżniczka mogła już siedzieć, choć tylko na wózku inwalidzkim. Dzięki rehabilitacji Eugenia zaczęła normalnie chodzić i mogła już stać w pełni wyprostowana.

www.timeinc.net

www.fashionnstyle.com

Lekarze początkowo myśleli tylko o 1 godzinnej operacji, ale rzeczywistość okazała się inna: ,,Myśleliśmy, że to niewielka krzywizna, ale okazała się ona po prostu gigantyczna. Jej kręgosłup był tak krzywy, że do 18 roku życia miałaby na pewno garba. To było przerażające".

W 2012 roku księżniczka została patronką RNOH Charity’s Redevelopment Appeal. To dzięki niej sfinansowano przebudowę szpitala, a obecnie buduje się także nowy obiekt (Princess Eugenie House), który zapewni opiekę rodzicom leczonych dzieci.
,,Moje problemy z kręgosłupem były ogromną częścią mojego życia, tak jak byłyby one dla każdego 12-latka. Jestem żywym dowodem na to, w jaki sposób szpital może zmienić życie ludzi".

4 komentarze

  1. nie wiedziałam, że miała tak poważne problemy z kręgosłupem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze, że wszystko już okej :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Napiszesz prisze o planie wizyt harrego w afryce? Jest bardzo interesujady

    OdpowiedzUsuń