Niedziela Pamięci + ostatnie wydarzenia.

Na wstępie uprzedzę, że notka będzie dość długa, bo postanowiłam zebrać wszystkie ostatnie wyjścia BRK w jednym poście :-)
 
Księżna Catherine, Królowa Holandii - Maxima, hrabina Sophie / www.zimbio.comDzisiaj w krajach Wspólnoty Narodów jest obchodzona tzw. Niedziela Pamięci, która ma na celu pamięć i złożenie hołdu wszystkim poległym żołnierzom podczas wojen.
Jak co roku w Londynie rodzina królewska pojawia się przed pomnikiem Cenopath w Londynie. Na miejscu obecna była Królowa, książę Filip, książę William i Harry, księżna Catherine, książę Andrzej, książę Edward, hrabina Sophie, księżniczka Anna z mężem, książę i księżna Kentu, książę i księżna Gloucester oraz Król i Królowa Holandii.

www.zimbio.com
www.dailymail.co.uk

O godzinie 11:00 nastąpiły 2 minuty ciszy, a następnie Królowa jako pierwsza złożyła wieniec złożony z maków pod pomnikiem. Za nią zrobili to po kolei książę Filip, Harry, William, reszta rodziny królewskiej, a także politycy.
Wczoraj wieczorem w Royal Albert Hall odbył się specjalny koncert, który miałam okazję oglądać na żywo na BBC One :) W loży królewskiej zasiedli: Królowa, książę Filip, książę William i Catherine, hrabia i hrabina Wessex, książę Andrzej, księżniczka Anna z mężem, książę i księżna Gloucester, książę Michał z Kentu z żoną oraz księżniczka Alexandra.

www.bbc1.co.uk
Bez okularów ani rusz! ;) / www.zimbio.com
www.zimbio.com

Podczas ceremonii pokazywano m.in. filmy w których wypowiadają się weterani wojenni, ich rodziny lub żony poległych żołnierzy. Każda z tych osób była także obecna na sali. Oprócz pięknych śpiewów, najbardziej wzruszającą chwilą były spadające maki symbolizujące wszystkich walczących podczas których nastąpiła dość długa cisza na sali. Przez chwilę przemawiała nawet sama hrabina Sophie :)

www.dailymail.co.uk

W piątek książę Harry i książę Filip uczestniczyli w ceremonii upamiętnienia walczących w  Westminster Abbey na polu pamięci. Na miejscu obecni byli także członkowie Royal British Legion.

 * * * * *
www.zimbio.com

W czwartek monarchini odwiedziła Ministerstwo Obrony Narodowej w Innsworth House w Gloucester, gdzie spotkała się z weteranami, oficerami i pracownikami. Elżbieta II oglądnęła także medale i odznaczenia, które znajdują się w gablotach Ministerstwa. 

* * * * *
www.zimbio.com

Od 4 listopada książę Karol i księżna Camilla przebywają z wizytą w Nowej Zelandii. Ich royal tour będzie trwać do 15 listopada, gdzie pojawią się również w Australii. 
Po przylocie zostali przywitani przez Premiera Johna Key'a, a następnie udali się do Hall of Memories, gdzie książę złożył wieniec. W Government House Karol formalnie otrzymał nowe tytuły wojskowe sił zbrojnych Nowej Zelandii, które po raz pierwszy zostały ogłoszone na początku tego roku. Jego Królewska Wysokość jest teraz Admirałem Floty Królewskiej Marynarki Wojennej Nowej Zelandii i marszałkiem Royal New Zealand Air Force.

www.zimbio.com

www.zimbio.com

Drugiego dnia książę Walii rozpoczął swoje wizyty od Tawa College, a księżna Kornwalii odwiedziła szkołę tańca i aktorstwa: Te Whaea. Następnie udali się do Dunedin, gdzie książę zobaczył siedzibę firmy zajmującej się produkcją grafiki komputerowej, a księżna wzięła udział w spotkaniu literackim na Uniwersytecie Otago. Następnie razem odwiedzili Orokonui Ecosanctuary, gdzie książę miał okazję potrzymać w ręce gada tuatara, który jest zagrożonym gatunkiem. Tu nastąpiła dość śmieszna sytuacja z pszczołą, która postanowiła usiąść Karolowi na nodze :) Polecam to zobaczyć tutaj:Trzeciego dnia para królewska spotkała się z kapitanem zwycięskiej drużyny pucharu w Rugby. Czwartego dnia swoje wizyty rozpoczęli od miasteczka Nelson, które słynie ze swoich regionalnych produktów. Po rozdzieleniu książę odwiedził Instytut Nelsona, a księżna zobaczyła muzeum, w którym obejrzała prace, a raczej ,,dziwne" ubrania z ostatniego konkursu.

www.zimbio.com

www.zimbio.com

Następnie razem spróbowali organicznego, czerwonego wina w Mahana Winery. Książę i księżna próbowali także lokalnych produktów (od małż aż do serów), a także chętnie wyszli na spotkanie z mieszkańcami miasteczka. Książę Walii udał się na lotnisko aby zobaczyć ćwiczenia armii w Westport Race Course, a w tym samym czasie Camilla odwiedziła SPCA, które pomaga w leczeniu i znalezieniu nowych domów pieskom.

www.zimbio.com
www.zimbio.com

Na zakończenie dnia księżna spotkała się z kobietami w więzieniu Arohata, które uczestniczą w 6 tygodniowym kursie kreatywnego pisania.
5 dnia para książęca została witana przez wojowników podczas wizyty w domu Kingitanga. Co ciekawe mieli na sobie płaszcze wykonane z piór kiwi, które w 1953 roku podczas swojej wizyty ubrali królowa Elżbieta II i książę Filip.

www.zimbio.com
Księżna również pomogła przy podawaniu posiłków :)  www.zimbio.com

Następnie książę spotkał się z upośledzonymi dziećmi, którym pomaga organizacja Nga Rangatahi Toa. W tym czasie księżna odwiedziła Bellyfull - organizację charytatywną, która dostarcza bezpłatnie posiłki dla rodzin z dziećmi. 


Witam Cię młoda damo! ;) / www.zimbio.com

Na zakończenie dnia książę Walii wziął udział w spotkaniu z organizacjami charytatywnymi w Government House w Auckland, gdzie towarzyszył mu m.in. Gubernator Generalny i jego żona.

5 komentarzy

 1. rzeczywiście długi ten post ;) a co do dzisiejszej uroczystości to najbardziej ze wszystkich pań podobała mi się Maxima, przepięknie wyglądała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekałam z niecierpliwością aż opublikujesz notkę z Royal Tour Camilli i Karola :)
  Filmik z pszczołą świetny, pszczoła "zaatakowała" też wcześniej księżną. Cóż, widać pszczoła chciała poznać ich bliżej, nie dziwię jej się :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też się nie dziwię :D W końcu Karol to zapalony ekolog, musi uwielbiać pszczółki ;)
   Od jutra opisy kolejnych wizyt Karola i Camilli będą opisywane na bieżąco :)

   Usuń
 3. A wiadomo, dlaczego Maxima i WA byli na tych obchodach?

  Sytuacja z Karolem i Camillą rzeczywiście śmieszna :)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Krolowa zaprosiła ich z okazji 70 rocznicy wyzwolenia Holandii po II wojnie światowej :)

  OdpowiedzUsuń