Recenzja książki Cay Garcia - ,,Za drzwiami pałacu".

Wyd. Znak Literanova

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Literanova miałam przyjemność przeczytać książkę Cay Garcia pt. ,,Za drzwiami pałacu".

Autorka książki, urodzona w RPA postanawia zmienić swoje życie i zapisuje się na kurs kamerdynera w elitarnej szkole. Po zdobyciu dyplomu dostaje propozycję pracy w Arabii Saudyjskiej, jako asystentka księżniczki Arabelli. Pomimo wielu wątpliwości postanawia tam pojechać i poznać ten egzotyczny kraj.

 ,,Za drzwiami pałacu w Rijadzie saudyjska księżniczka Arabella wiedzie typowe życie arabskiej arystokratki. Jej garderobę wypełniają abaje od Chanel i kolekcje drogich torebek, a z szuflad wysypuje się brylantowa biżuteria. Codzienność kobiet z saudyjskiej rodziny królewskiej to baśniowe przyjęcia na pustyni, stoły uginające się od egzotycznych rarytasów i przejażdżki drogimi samochodami."

Po przekroczeniu granicy Cay Garcia zdaje sobie od razu sprawę, że prawa kobiet w tym kraju właściwie nie istnieją. Na lotnisku zabrano jej paszport i nakazano nosić abaję.
Autorka bardzo szybko musiała nauczyć się protokołu królewskiego aby przy rodzinie królewskiej nie popełnić żadnej gafy. Na każdą wypowiedź księżniczki musi odpowiadać ,,Tak, Wasza Wysokość", chociaż niejednokrotnie miała ochotę jej wykrzyczeć co tak naprawdę o niej myśli. 
Jako asystentka musiała przede wszystkim nadzorować pracownice pałacu, które przez księżniczkę były niejednokrotnie źle traktowane. Cay Garcia bardzo szybko poznaje prawdziwą twarz Arabelli, która po rozwodzie mieszka samotnie i większość czasu spędza w swojej sypialni lub na spotkaniach z rodziną. To typ kobiety, która urodzona w rodzinie królewskiej uważa, że może mieć wszystko i nie szanuje kompletnie nikogo.
Asystentka księżniczki ma tylko jeden dzień wolny (piątek) i nie może nawiązać żadnych bliskich kontaktów z mężczyznami. Jedyną odskocznią i powrotem do normalności dla autorki były spotkania z innymi obcokrajowcami, podczas których mogła być całkowicie sobą i dzięki którym poznała swoją wielką miłość. 

Cay Garcia pisze bardzo prosto, wyjaśnia znaczenie arabskich słów oraz w ciekawy sposób opisuje kraj ,,płynący bogactwem", jednocześnie pokazując jego ciemne strony. Ze względu na szczegóły, które ujawniła ukrywa się pod pseudonimem. 

Jak potoczą się jej losy, czy zaakceptuje życie w Rijadzie i wytrzyma ciągłą presję w pracy z księżniczką? Jeśli chcecie poznać zakończenie tej historii to szczerze polecam książkę, gdyż czyta się ją jednym tchem :)

4 komentarze

 1. Myślę, że dzięki Tobie przeczytam tą książkę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się ciekawie. Jak długo ją czytałaś?

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam ją w 3 wieczory :)

  OdpowiedzUsuń
 4. już się nie mogę doczekać, aby przeczytać tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń